Napoved za 2016

Vse o tem, kaj pravijo o elektronski cigareti mediji, strokovnjaki in raziskovalci.

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a zvery1 » 17 Dec 2015, 08:18

Šverc ja, kvaliteta bo pa spet vprašljiva, saj bo roba iz nekotroliranega porekla, boh vedi od kje. Spet bomo nasrkali potrošniki, naše zdravje ni važno, važno da pokadiš čim več nalognih, preden se stegneš.
(VTC mini, UD Bellus) & (Cuboid, OBS Crius).
RANDOM_AVATAR
zvery1
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 01 Sep 2015, 01:00
Kraj: Bled
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 11 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a k2b » 18 Dec 2015, 13:57

No - sam mislim da ne bo toliko težav z naprednimi uporabniki - ki vse nabavljamo "po komponentah" ki jih verjetno težje kar tako na počez prepovejo - razen nikotinskih baz.
Večja težava bo z "začetniki" oz. s tistimi ki bi želeli prenehati kaditi in ki iščejo alternativo temu.In seveda za vse ki kupujejo že pripravljene e-juice.

Se pa te debate o prohibiciji pojavijo vedno ob prehodu leta - že ene 3 leta vsaj - tako a mislim da vseeno ne bo prav tako hudo... :D
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a jero » 18 Dec 2015, 15:30

Ja... najslabše jo bodo odnesli kadilci, ki bodo iskali načine za prenehanje kajenja.

Tokrat je zadeva vendarle malce drugačna saj dobimo direktivo, ki jo je sprejel evropski parlament letos maja in bo v veljavo stopila 20. 5. 2016. Ne vem sicer kako so posamezne članice zavezane in v kakšni meri morajo te direktive vključiti v svojo zakonodajo. Glede na pretekle izkušnje pa pri nas take zadeve, ki pridejo iz Brusjla vzamejo smrtno resno in še po nepotrebnem dodatno zaostrijo (glej na primer kako nerodno smo implementirali zakon o piškotkih).

O čem govori direktiva.
1. Nobenega oglaševanja. Torej ne moreš recimo ljudem povedat, da če gredo na alternativo, da bodo lahko končno začel normalno dihat, vonjat in okušat, da ne bodo več imeli jutranjega kašlja... hkrati pa, da si drastično zmanjšajo možnosti za razvoj pljučnega raka. In to vse brez kakega velika truda.
2. Moč nikotina omejena na 20mg. Meni sicer to ni problem, ker uporabljam max 3mg, vendar pa bo za nekatere frišne vejperje, ki uporabljajo kake vape-pene, to premalo. Nekateri bodo raje šli nazaj na smrdljivce.
3. Velikost tankov bo 2ml. Nobene funkcije. Vse kar bo to naredilo je to, da bomo večkrat morali zadevo nafilati... kar je tečno.
4. Opozorila na e-juicih bodo ista kot na čikih. Uporabnik, ki vidi ista opozorila na obojih sklepa, da je zadeva isto tvegana... kar pa vsi vemo, da temu ni tako. To, kombinirano z prepovedjo oglaševanja je velik minus za vse kadilce, ki skušajo nehat.
5. Režim obveščanja (malce čuden prevod). Torej preden gre nek e-juice na trg mora proizvajalec na komisijo poslati dokumentacijo. Potem se čaka 6 mesecev. Problem je, da nihče ne ve kake informacije naj bi se poslale in kake teste naj bi proizvajalec opravil. Lahko se zgodi, da bodo morali proizvajalci porabiti na tisoče evrov za testiranje vsakega batcha kar pomeni, da si bodo to lahko privoščili samo največji (beri: tobačna industrija). Na drugi strani, da daš smrdljivce na trg je potrebno samo osnovno testiranje (katran, nikotin, co2). Tu lahko samo upamo, da ne bodo potrebna tako draga testiranja, da mali proizvajalci, ki delajo odlične ejuice (beri: LOTJ) propadejo. Kakšna tesitranja bodo potrebna je sicer še v diskusiji.
6. Nobenega puščanja. To se mi zdi še najbolj problematično... tudi za veterane. To "de facto" pomeni slovo od tankov, ki jih poznamo danes in konec rebuildanja. Prostor ostane samo še za (drage) kartuše.

To jih je ene par cvetk. Jih je pa še nekaj takih.

Jaz se zase sicer ne bojim, ker se bom itak znašel po svoje. Mi pa ne bi bilo prav in bi mi bilo hudo, da bi z neprimerno regulativo uničili nekaj, ki ima lahko tako ogromen vpliv na javno zdravje.

http://www.clivebates.com/?p=3026
Uporabniški avatar
jero
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 446
Pridružen: 03 Sep 2015, 01:00
Kraj: Notranjska
Dane zahvale: 167 times
Prejete zahvale: 214 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a quest » 18 Dec 2015, 19:38

Tile niso čist diht. Če tole obvelja je to inkvizicija in vse je napeljano tobačnemu lobiju. Kaj in kako ukrepat pa? Da pa naši naredijo vedno tako kot Bruselj reče in še tisto potencirajo in se ne ozrejo naokrog pa tudi drži.

Sent from my MotoG3 using Tapatalk
Slika
Uporabniški avatar
quest
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 384
Pridružen: 10 Maj 2014, 01:00
Kraj: Dolenjska
Dane zahvale: 69 times
Prejete zahvale: 50 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a urosm » 18 Dec 2015, 20:02

Joj, da mi je videt, katera bolana glava in na osnovi kakšnega razmišljanja je postavila te smernice.

Pa dej no, pa to je ja tak očitno podkupljeno, da se še Jankovič za glavo drži.

To pa se itaq ni za bat, da bojo naši to še x100 zategnal, kot pri vsaki stvari. Bo pač treba določenih stvari na vlko na zalogo nabavit. Si predstavljate, da si bomo tuljave in đuse in tanke na čošku preprodajal tak kot drogo? No ja, če smo včasih dojčemarke tak kupoval, bomo pa še zdaj e-juice in tanke :mrgreen:
Vejpanje je kot seks - na trenutke je malo pacasto, a užitki so nepopisni.


Slika
RANDOM_AVATAR
urosm
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 13 Maj 2014, 01:00
Kraj: Lükarija
Dane zahvale: 13 times
Prejete zahvale: 12 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a deon666 » 19 Dec 2015, 11:30

Kakorkoli obrneš, te godlje ne bo prijetno za požret. Ta direktiva celo mene malo preseneča, pa se mi zdi da dokaj razumem običajne kapitalistično-demokratične travestije. Se mi je zdelo ( oz. sem upal ) da se bodo spravili pretežno na e-tekočine, ki so potrošna roba in pravzaprav edina analogija cigareta&tobaka. Šlo se je pa dosti dalje, seveda. Regulacija opreme?. Pipe,”cigaretšpice”, vžigalnike..ma vso opremo za klasične kadilce lahko kupuješ in prodajaš po celem svet.
Ja, za večino “neodločenih” bo klasifikacija e-cig na podlagi takšnih direktiv pomenila da je vejp enak ali še slabši od cigaretov. In ker je stvar še bolj komplicirana, pa nekaj novega s čem bi se bilo potrebno malo potrudit...bodo ostali na cigaretah.
Ma, edina formula za razumevanje kapitalističnih demokracij: Newermind anything other than... where the money will go.
Uporabniški avatar
deon666
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 182
Pridružen: 03 Nov 2015, 02:00
Kraj: Maribor
Dane zahvale: 54 times
Prejete zahvale: 41 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a deon666 » 20 Dec 2015, 14:56

jero napisal/-a:Ja k2b.. to bi bilo to. Endura, ego one in podobni tubi, ni to to za kadilce. eRoll po drugi strani je že sedaj precej dobra zadeva. Zgleda ko čik, vleče se ko čik, ima prižig na vleko.. pač najboljši približek čikom. Sam je predrag (še posebej glave) in premalo zmogljive baterije. Pač ni zanesljivo. Za začetnike bi bila najboljša varjanta prenosni polnilec 5000mAh+ ne večji kot je škatla čikov in prostora notri vsaj za 10 eRollov. Pa da je kaka keramika v grelni glavi namesto vate, da dlje zdrži in da ni menjava spet tak strošek. Da bi to uresničili pa bo seveda potrebno delat na miniaturizaciji baterij.

Jaz imam še vedno svoj prvotni eRoll, ki trenutno potuje okrog iz roke v roke in spreobrača kadilce :)


Jaz uporabljam to zadevo spodaj, zraven e-pipe..vsaj 50% časa. Mi še vedno paše ta motorika ko pri cigaretih, avtomatski poteg..itd.Dobil po sreči en nov komplet ( baterijo pa 4 atomizerje) od frenda. Refill je sicer tečen, z injekcijo, ampak sem se navadil. Drugače pa stvar deluje dobro, presenetljivo veliko pare, baterija zdrži vsaj cel 1ml tank..napolni se hitro. Atomizerji, ne vem, sem jih do sedaj refilal že vsaj 5-6 x vsakega..brez kakršnega koli znaka spremembe v okusu ali moči.

Slika
Uporabniški avatar
deon666
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 182
Pridružen: 03 Nov 2015, 02:00
Kraj: Maribor
Dane zahvale: 54 times
Prejete zahvale: 41 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a rokyo87 » 20 Dec 2015, 20:05

Pozdrav.

Mislite, da bodo v EU popolnoma prepovedali e-liquide in vso opremo za vape-anje? Mislite, da to lahko dosežejo, glede na to koliko je že dobro znanega o vejpanju in koliko je manj škodljivo kot cigareti?

Lep pozdrav

P.S. Kje bi se dalo trajno hraniti večje količine e-tekočin? V zmrzovalniku bi bile obstojne?
RANDOM_AVATAR
rokyo87
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Dec 2015, 02:45
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 21 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a jero » 20 Dec 2015, 20:17

Lahko to dosežejo? Ja (glej kaj so naredili z ubogo konopljo pa ta ban traja še danes). Bodo to dejansko naredili? Kdo ve. Upamo lahko, da bodo finančne projekcije kazale več denarja, če tega NE naredijo. Ker vsi vemo okoli česa se danes vse vrti kajne? :)

Glede hranjenja večje količine e-tekočin pa bi morali vprašati zvery1. On ima namreč 15L v zmrzovalniku in je zadevo naštudiral.
Uporabniški avatar
jero
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 446
Pridružen: 03 Sep 2015, 01:00
Kraj: Notranjska
Dane zahvale: 167 times
Prejete zahvale: 214 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a rokyo87 » 20 Dec 2015, 20:25

Ja samo, če na trg vstopi Big Tobacco s svojo e-cigareto, itd... Bo verjetno kaj konkurence ostalo? Ali kaj mislite? Je pa dejstvo, da je tukaj znanost precej na strani vape-nja in da je po svetu zelo veliko ljudi, ki so na strani vape skupnosti... Ne vem, če je konoplja imela toliko podpore. In pa vape skupnost je že precej velika, če ne že ogromna. In tudi Anglija je s svojim poročilom precej pretresla svet... Še naši so objavili njihove rezultate študije (Vizita). Ne vem, kaj bi rekel... Po eni strani se mi zdi možno, po drugi pa ne...
RANDOM_AVATAR
rokyo87
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Dec 2015, 02:45
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 21 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a jero » 20 Dec 2015, 20:55

No pa sej TPD je narejen ravno za tobačno industrijo. Torej, da lahko oni dajo ven nek drag brezvezen izdelek, ki ga nihče ne bo hotel uporabljati in bo tako ostalo še vedno veliko ljudi na smrdljivcih.

Imaš prav, da v času, ko so prepovedali konopljo, ta ni imela toliko podpore. Pa ne zaradi tega ker jo ljudje ne bi uporabljali (tako za rekeativne namene kot za praktilčne) in podpirali, temveč zato ker se je bilo je v tistih časih mnogo težje povezavati in informirati. S tega vidika imajo seveda potrošniki večjo moč. Vendar pa ne vem koliko lahko to pomaga. Glej recimo http://www.efvi.eu, kjer so vejperji po celi evropi uspeli zbrati le 181k podpisov od potrebnega 1 milijona. Če Totaly Wicked na sodišču zmaga bo to precej dober signal. Drugače pa tako kot sem rekel... follow the money :)
Uporabniški avatar
jero
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 446
Pridružen: 03 Sep 2015, 01:00
Kraj: Notranjska
Dane zahvale: 167 times
Prejete zahvale: 214 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a rokyo87 » 20 Dec 2015, 22:11

Sem malo bral o tem TPD-ju... Tudi, če gre skozi takšen kot je, nebo pomenil ravno konca za vejpersko sceno... Če se ne motim. Držim pesti za Totally Wicked na sodišču... :-)

Je pa res, da bo težje rekrutanje novih vejperjev... :?
RANDOM_AVATAR
rokyo87
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Dec 2015, 02:45
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 21 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a k2b » 21 Dec 2015, 00:52

Realno gledano - scena se ne bo zaprla čež noč - nemogoče je v EU carinski uniji povsod prepovedat npr. nikotinske e-juice.
Na Poljskem, Cipru, UK , Nemčiji bojo ziher še meli nekaj cajta - tudi če pade direktiva da bojo pri nas samo v lekarnah prodajal nekakšne cigalike.In vedno bo sivi, črno-sivi in prav črni trg - če bodo tako zaostrili.In ne vem - a bojo pregledovali vse pošiljke iz EU al kako????

Kar se tiče samega vejpanja v javnih zaprtih prostorih (lokali, trgovski centri....) - temu bo verjetno kmalu odzvonilo žal :cry: ....

Si predstavljate majhen kafič , not se nabutajo npr. 4 vejperji z dripperji in Rx200 in podobnimi modi - če ni extra ventilacije bo kmalu vidljivost nula...
Nek kodeks in kultura vejpa bo tu verjetno tudi potreben - - -

Moj pogled na to je - postani čimprej DIY v tem športu - in brez posebnih težav imaš po par mesecih vejpanja in nekaj spodobnih atomizerjih dovolj 2 -3% NIC-a ali manj - tu pa si hitro lahko nardiš zalogico za npr 600 dni pri dnevni porabi 6 ml..brez posebnih frizerjev.
A bojo prepovedal tud vato pa žice pa antifriz (PG & VG brez nikotina...)? :D :shock: :roll:

Sproščeno naprej -> z pozitivno vejpersko zavestjo in osveščenostjo - in normalno -> z zalogico :D za vsak slučaj :P
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a jero » 21 Dec 2015, 12:01

Vejperska scena je tu za vedno. Vsi, ki smo pravočasno sedli na vejperski vlak se bomo že znašli.. tako ali drugače. Veliko možnosti imajo tudi tisti, ki so z nami v stiku, da jim posredujemo vse informacije. Imamo milijon možnosti, da pridemo do opreme na tak ali drugačen način. Vendar kot smo že diskutirali zgoraj, problem TPDja ni v tem.

Problematičnost TPDja je v tem, da namesto da bi upošteval najnovejša znanstvena dognanja o e-cigaretih in na podlagi tega skušal potisniti e-cigareto v roke čim večjemu številu kadilcev, raje vrže smrdljivce in e-cigarete v isti koš in tako posledično močno zmanjša število prehodov kadilcev za 95% manj škodljivo alternativo. Nekateri so vejpanje celo označili kot največji medicinski preboj od antibiotikov... sveti gral za kadilcev.

Seveda se vsak normalen človek vpraša zakaj sploh taka debata nastaja. A ni valda v interesu države izboljšati zdravje svojih ljudi? Ne.. vsaj ne v takem smislu kot to vidimo navadni ljudje. Torej država skrbi za zdravje ljudi samo iz enega razloga - denar. Živimo pač v času, ki se vse vrti okoli denarja. Če imamo bolne ljudi pomeni to za državo strošek, bodisi je to v izgubljenih delovnih urah, stroških zdravljena in ostalih zadevah. In da ta strošek zmanjšajo je potrebno seveda izboljšati javno zdravje, da se veliko kolesje lahko vrti naprej. Vse OK.. do tu kapitalizem funkcionira.

Na žalost imajo tobačni izdelki v tem kolesju specifično lastnost - trošarine. Trošarine niso tu zato, da bi kadilcem z visoko ceno izdelkov motivirale, da prenehajo z kajenjem, temveč zato, da si kadilec sam plača vse stroške, ki jih njegova nezdrava razvada prinese. Tudi do tu se zdi vse OK.. kapitalizem funkcionira. Problem nastane ker te trošarine predstavljajo (pre)dober zaslužek države. Kadilci ne samo, da pokrijejo svoj strošek, temveč zraven še bistveno povečajo proračun države. Torej trošarinski sistem je izredno pomemben za polnjenje državnega (in evropskega) proračuna. O kakih cifrah torej govorimo? Recimo trošarine na tobačne izdelke so državnemu proračunu v prvih treh mesecih 2014 prinesle 87,462 milijona evrov (v ZDA 370 milijard dolarjev letno). Ko se število kadilcev zmanjša, trošarine povečajo. Ko zmanjka denarja v proračunu... aja pa saj lahko še trošarine dvignemo. Če bi vsi čez noč nehali kaditi in kupovati cigarete bi doživeli finančni zlom. To pa dejansko vejpenje je... vsi lahko čez noč nehajo kaditi brez problema.

Slika

Samo dobro.. zakaj pa pač ne dajo trošarine na e-cigarete pa je zadeva rešena? Ker ravno raziskave kažejo, da so 95% manj škodljive. Zakaj bi jaz plačeval iste trošarine kot nekdo, ki še vedno kadi smrdljivce, če pa vse raziskave kažejo, da je zadeva bistveno bistveno manj škodljiva?

Tobačna industrija ima tako kot recimo naftna industrija "too big to fail" status na trgu. Državi pravzaprav ne preostane drugega kot, da omeji prodor e-cigaret na trg, če hoče imeti vzdržen proračun. Še posebej pa noče, da se zadeva oglašuje. Pa ne pomaga nobena vejprska skupnost, razna gibanja, inciative, znastvena dognanja, demokracija, svoboda odločitve, dokumentarci in podpisi. Pri takih zadevah model sistema prostega trga odpove in nastopi kontroliran trg s strani države... nič novega, že videno pred kratkim. Preprosta rešitev, ki ostane je "dejmo e-cigarete tobačni industriji". Tobačni industriji pa seveda ni v interesu narediti nekaj kar bi drastično zmanjšalo njen prvotni trg. Pa potem imamo tukaj še big farmo. Torej imam dva nasprotnika. Na žalost sta ravno ta nasprotnika ena izmed največjih industrij na svetu z zelo močnimi lobiji.

Sem sicer optimist, vendar menim, da je v tem konkretnem primeru pesimizem na mestu. Pa seveda ne za nas, mi smo že rešeni. Glave gor... duh je itak že ušel iz stekleničke :)

https://www.misteliquid.co.uk/blog/a-bi ... g-dilemma/
Uporabniški avatar
jero
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 446
Pridružen: 03 Sep 2015, 01:00
Kraj: Notranjska
Dane zahvale: 167 times
Prejete zahvale: 214 times

Re: Napoved za 2016

OdgovorNapisal/-a zvery1 » 21 Dec 2015, 12:17

Odlično napisano.
(VTC mini, UD Bellus) & (Cuboid, OBS Crius).
RANDOM_AVATAR
zvery1
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 01 Sep 2015, 01:00
Kraj: Bled
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 11 times

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Najnovejše novice

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron