Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje :-)

Če ste že dolgoletni vaper, ali pa se z elektronsko cigareto šele spogledujete, v vsakem primeru ste dobrodošli, da tu napišete nekaj o sebi.

Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje :-)

OdgovorNapisal/-a AdaLovelace » 23 Feb 2016, 01:22

»Moje ime je Maja in sem kadila 15 let.« se je glasilo priznanje. »Zdravo Maja.« se verjetno glasi vaš odgovor. Sedaj že okrog teden dni izključno vejpam (objektivno gledano malo, ampak popolnoma dovolj, da vem, da to je to ). Pravzaprav sploh ne verjamem, da lahko najdem prave besede, ki bi zadostno opisale vsa moja čustva. No in kot nikakor nisem mogla verjeti, da lahko najdem učinkovit način in preneham kadit (poleg tega da zbolim za rakom in preprosto umrem), pa se je to kljub moji nejeveri (in proti vsem pričakovanjem) končno zgodilo. Zato sem se odločila, da bom vseeno poskusila poiskat nekaj stavkov. Par stavkov, da vam predstavim še svojo nesrečno kadilsko zgodbo - z upam da srečnim koncem. No, vsaj v začetku je bil moj namen poiskati samo par besed. Vendar sem jih z lahkoto našla precej več, ker nikakor ne morem skriti svojega navdušenja (pa še čas sem imela), tko da bo to posledično malo daljša zgodbica. Izpoved, drznem si trditi bivšega kadilca, v kateri se bo gotovo zopet našlo kar nekaj izmed vas in upam, da morda tudi kdo, ki šele sramežljivo in plaho razmišlja o tem, da bi poskusil vejpanje.

Tudi jaz sem začela kaditi zaradi prirojene človekove potrebe. Ne zaradi neke prvobitne potrebe po nikotinu in tobaku, ampak potrebe po pripadnosti. Vsi želimo pasat nekam, to še posebej pride do izraza v puberteti. Seveda sem se na vse kriplje upirala temu, da sodila med piflarje, kamor so me kar naprej tlačili. Hotela sem bit tam, kjer je bilo 'kul' - beri kjer se je pilo in kadilo. Želela sem bit zraven tistih najbolj kjut tipov na svoji šoli (zavoljo enakosti med spoli in da ne boste za začetek kadilske razvade krivili samo žensk). Skupaj s cvetom takratne osnovnošolske estrade smo skrivaj lazili na čike v vse možne skrite grme okoli šole in v očeh vrstnikov veljali za strašno popularne (oziroma vsaj tako smo si predstavljali in v stanju neke kolektivne zablode močno želeli verjeti).

In potem so potrpežljivo, a vztrajno minevala leta. Od začetka se mi je seveda zdelo, da mi kajenje pravzaprav sploh ne škodi preveč. Vse nadvse opevane grozljive posledice so bile tako zelo abstraktne. Konkretno se mi ni poznalo tako rekoč popolnoma nič. Z vsakim pretečenim letom, pa je potencialna škoda postajala vedno bolj in bolj oprijemljiva (kašelj, tek, hoja v hribe, kadilski mački ipd.). Minilo je kakšnih 10 let, preden sem zbrala dovoljšno mero poguma ter prvič (in tudi edinkrat) poskusila zares nehat. Povod je bil kolega, ki mi je podaril knjigo o tem, kako popolnoma lahko je prenehat kadit (Easyway to stop smoking). Cela knjiga je temeljila na neki spremembi mindseta, kjer te avtor čez 200 strani futra, da nočeš kadit in kako je čist v izi odvrečt cigarete. Preberem knjigo in oborožena s tem novim mindsetom poskusim. Vsakič, ko sem pomislila na čik (kar je bilo na žalost še posebej od začetka precej pogosto), sem poskušala reprogramirat svoj cel miselni tok. Spreminjat globoko zakoreninjene miselne navade, pa seveda niti približno ni bilo tako zelo enostavno, kot je avtor knjige cel čas zatrjeval. Pa tudi sama mentalna modifikacija je bila bolj preveč površinska, globoko v sebi, sem namreč še vedno želela kadit. Eksperiment samo-manipulacije, je z veliko mero truda, na žalost uspešno deloval le borih par mesecev. Čez par mesecev sem namreč naletela na nekaj manjših težav v življenju (zapustila me je ena izmed tistih edinih sorodnih duš v ljubezni), in domnevna nesreča se je seveda razlila še na druga področja. Nenadoma je moja celotna eksistenca v notranjosti lastne glave izgledala kot 'waste of time' in totalni disaster. Seveda sem v globokem obupu začela sanjariti, da bi kupila čike. Pri tem sem se seveda še obtožujoče spraševala, ali sem si sama toliko skrivila lastno percepcijo in načrtno zafurala življenje - samo zato, ker bi podzavestno rada spet kadila (Kaj pa če sem pravzaprav jaz vsega kriva?). Vso to samoobtoževanje, me je še dodatno gnalo, da se psihično olajšam s tem, da skadim kakšen čik in se počutim boljše-tako kot v dobrih starih časih. Šla sem do trafike ter zopet kupila svežo škatlo in vžigalnik. Skadila enega. Seveda mi ni bil všeč, točno tako kot nobenemu ni všeč prvi čik. Na žalost pa sem ves čas v podzavesti cigarete ohranila v kategoriji svojih najboljših prijateljev, ki ti vedno stojijo ob strani - ne glede na vse. In ker so odnosi vzajemni in prijateljev ne puščamo na cedilu, sem seveda potem čez nekaj časa skadila še drugega. Na ta način sem tekom naslednjih dni še naprej počasi, a zelo vztrajno, povečevala frekvenco naših srečanj. Čez kake dva tedna sem sem se vrnila na izhodiščno točko in klavno zopet pristala na normalni škatli na dan. Poleg bolečega občutka poraza, je bila dodatna katastrofalna posledica tega failaneg poskusa, za povrhu tudi novo spoznanje. Spoznanje, da me od takrat naprej, živa duša ne bo nikoli več prepričala, kok je to baje popolnoma enostavno. Imam sicer močno voljo, ampak pri določenih stvareh - kot so čiki, pa moja volja kapitulira na celi črti.

Od tega poraza dalje, sem par let spet kadila 'normalno'. Seveda sem imela trenutke, ko bi dala vse (ampak res skoraj vse), da bi lahko nehala. Ampak na žalost nisem imela najmanjšega pojma, kako naj se tega zopet praktično lotim. Podzavestno sem se počasi obupano vdala v žalostno usodo in začela poraženo verjeti, da prenehat kadit sploh ni možno-oziroma da vsaj meni osebno nikoli ne bo posrečilo. Uspe lahko samo redkim izjemnim posameznikom, v to kategorijo psihično izjemno močnih osebnosti, pa na žalost jaz osebno gotovo ne sodim. Zdelo se mi je, da sem pogubljena. V obupu sem se poskušala bedno tolažiti z dejstvom, da moj fotr skadi par škatel na dan že desetletja, pa še vedno nekako za silo diha. Posledično sem oprta na te majave dokaze upala, da imam mogoče dobre gene za kajenje in v družini nismo nagnjeni k rakavim obolenjem.

In potem pride tisti večer. Večer, ko pridejo na obisk kolegi. Eden izmed njih je, odkar ga poznam, rolal zelišča -približno enega na uro. No, tokrat pa se namesto z svojim običajnim priborom, prikaže z nekim 'Man in Black flashing device' gadgetem. Čudno ga gledam “Kaj maš to? A nam boš zdaj erasal all memory al kaj nameravaš s tem?” ga v šali igrivo vprašam. »Ne, zdaj sem začel vejpat.« ves nadušen pove. Prvič slišim za vajpanje, sploh. Zveni kot nekakšen čuden internetni sleng. “Vejpat? ” ga začudeno vprašam. Vprašam v iskreni želji, da se prepričam ali sem slišala pravilno, da si razširim besedni zaklad in da mi razloži, kakšna je ta nova modna muha. Kolega začne razlagat malo na splošno o vajpanu. Praktično demonstrira, kako se vstavi zelišča notri, medtem ko ga jaz skeptično, vendar z velikim zanimanjem opazujem. Konča, zapre in mi da za potegnit. Probam. Magic, lepo pribije, super se kadi-kot čisto pravi cigaret. In za povrhu se popolnoma nič se ne voha. S tem se lahko tako rekoč sprehajaš po bajti, po ulici, pa živa duša ne bo zavohala popolnoma nič. Ne morem verjet svojemu grlu in svojemu nosu. Hočem vedett več o tem skrivnostnem vepanju. Potem še drugi kolega, ki kadi analogne (se že učim izrazoslovja :-) ) on the topic slučajno omeni, da so obstajajo baje tut druge vrste vape device-i, s katerimi folk baje preneha kadit. Sam osebno še ni probal. »Zakaj ne?«, ga vprašam, vendar mi ne zna povedat.

»No saj ni važno zakaj«, si rečem. Edina stvar, ki jo zares razločno slišim in mi brez prestanka odzvanja po glavi, greje srce, dviguje motivacijo, je besedna zveza »Nehat kadit«. To je točno tisto, kar si sama na skrivaj želim že leta in leta. Želim podzavestno in na skrivaj, ker me je to strastno hrepenenje seveda strah povedat naglas. Kot verjetno še mnogi drugi, se strašno bojim, da mi bo v odgovor folk dobronamerno modroval »Ja pa daj pol, kaj še čakaš. Kaj samo govoriš, naredi kaj. Itd.« In jaz tega seveda ne bom naredila, ker sem se bala, da mi ne bo uspelo. Prenehat kadit sem mi je zdelo pravzaprav popolnoma isto, kot da bi nekdo od mene zahteval, naj mu dostavim patent za perpetum mobile. Skratka, zakaj bi se blamirala in izpadla kot nekakšen slabič, zguba, primer človeka velikega v besedah a majhnega v dejanjih. Zato tega sanjarjenja na temo, kako 'bom/bi rada' nekoč nehala, nisem več omenila niti z besedo. Veliko raje sem sproščala svoje frustracije na ta način, da sem z drugimi kadilci lagala sama sebi in se pogovarjala o tem, kok bi bilo fajn mal zmanjšat, kok so čiki škodljivi, kok če kadiš mal je OK, kok dandanes itak vse škodi ipd. Skratka tisoč argumentov za boljšo vest in bolj miren spanec. Ampak kaj ti bodo vsi ti razlogi »za«, če globoko v sebi človek ve, kaj res – to zavedanje, pa je izjemo težko zakrit in potlačit samo z težo nekih bolj ali manj slabih argumentov. Da bi direktno z besedico omenila, da bom nehala, se seveda nisem upala, ker se mi je zdelo nemogoče.

Seveda kot vsak drugi kadilec, iz prve roke počasi čutim katastrofalne posledice na svojem zdravju. Iz leta v leto bolj. V zadnjem času celo iz dneva v dan bolj in bolj. Počasi me zjutraj začenjajo čedalje bolj konsistentno boleti pljuča. Nisem ziher al si domišljam (ker znam bit včasih malo hipohondra), čeprav upam in molim (no ne ravno dobesedno molim), da je to samo manifestacija moči moje domišljije. Na pregled pljuč k zdravniku, si seveda nikakor ne upam. Zdravnika se izogibam kot hudič križa ali kot kadilec slikanja pluč. Osebna zdravnica mi je namreč itak že davno (in večkrat) predlagala, naj zaboga že neham s tem sranjem in če bi se izkazalo, da je kaj narobe z mojimi pluči, potem bom zraven dobila še porcijo »Saj sem ti rekla. Vsi smo te opozarjali.«. Da ne omenjam lastne slabe vesti, ker sem še mlada, sposobna in lahko potencialno še ogromno prispevam k BDP-na splošno precej pametna, ampak veliko preneumna, da bi nehala kadit. Na bolečino ljudi, ki me poznajo in imajo radi, si seveda sploh ne upam niti pomisliti. Tako da, ko mi nekdo reče »lahko ti pomagam nehat kadit na enostaven način«, je to morda približno podobno, kot je za nekoga, ki cele dneve presedi pred TV-jem trenutek, ko uzre reklamo z mamljivo obljubo »shujšali boste brez telovadbe«. Točno to, kar si želi, ampak težko verjetno. 'Nehat kadit na enostaven način' je kot neka fatamorgana, bolim se le, da se bo razbila ko pridem tja. Ampak vseeno mi ta privid nikakor ne gre iz glave.

»Ej, kje pa si našel to informacijo, da folk lahko s tem neha kadit?« čez nekaj časa vprašam kolega. Kolega mi reče naj pogledam post v forumu Pod svojo streho. Zraven še pove, da baje sicer kar nekaj stane investicija na začetku. Meni je popolnoma vseeno koliko stane. Vem, da mi novih pljuč ne bo noben kupil. In ko govorimo o zdravju, močno sumim, da denar popolnoma devalvira in skoraj zanesljivo zgubi vsako vrednost. Tut če bi se morala za celo leto (al pa morbit celo za par let), za ta namen odpovedati temu, da si kupim nove čevlje, obleke (ali karkoli od teh domnevno nepogrešljivih potrošniških dobrin), bi mi bilo čisto vseeno. Brez dvoma lažje preživim brez čevljev, kot brez pluč. Hitim odpirat browser in začnem googlat. Berem forum in ne morem verjet, s kakšnim pristnim entuziazmom model opisuje svojo izkušnjo tranzicije. Nobene krize, same sebe preseneti s tem ko neha, ne pogreša čikov sploh itd. Čisto sem navdušena, a z vedno prisotno zdravo mero skepse. Seveda si mislim, da pri meni najbrž ne bo tako lahko, ker sem poseben primer človeka s posebej šibko voljo, ko pride do cigaret. Ampak zakaj za boga, pa ne bi vsaj probala? Navsezadnje mi je tut on izpadel kot nek zagrizen kadilec, tako da imava prav gotovo vsaj nekaj skupnega. Višek vsega pa je bil, ko v naslednjem postu človek začne govorit o tem, da je dolgoročno gledano vejpanje presenetljivo cenejša alternativa (poleg tega da je bolj zdrava). To je pa že skoraj preveč neverjetno, da bi sploh lahko bilo res. Ko da bi te nekdo res hotel nategnit, ampak zakaj pa ne? Bom pač enkrat v življenju nasedla, pa kaj potem. Mal še Googlom in se čez par dni odločim. Jutri grem v štacuno.

Prvoten worse case scenario plan je bil: »Če ne deluje - bo to vejpanje bolj tko za zraven. Bom vsaj manj skadila. Pred vsakih čikom, ko obvarujem svoja pljuča, bo boljše kot nič.« Prejšnji dan zvečer malo pogledam po netu in raziskujem kakšne so različne opcije. Rahlo (oziroma po pravici kar precej), se zmedem. Vse zgleda blazno komplicirano. Razni modi, uparjalniki, pomotoma naletiš na kako buildanje, wickanje, mehanske mode in kaj vem kaj. Nekak mi ni najbolj jasno, kaj vse sploh potrebujem, da lahko puhnem prvo paro. Prvi vtis, uf zgleda precej komplicirano. Ampak ko na YouTubeu vidim modela, kako puha ven cele oblake pare, se mi začne dozdevat, da lahko morda tole resnično ponuja enakovreden 'look and feel' kot cigareti in ima velik potencial, da bi lahko dejansko delovalo. Končno se do neke mere zasilno opremim z določenimi površnimi informacijami in se odločim. »Najboljše je, da kupim nek starter kit in potem v štacuni vprašam, kaj vse rabim zraven. Se bom že neki zmenila, ampak skor ziher bom neki kupila.« Se spodbujam v svoji odločitvi, preden zaspim.

Naslednji dan pridem v štacuno. Prodajalec ima slučajno neke tehnične težave z blagajno in me vljudno prosi, če lahko pridem nazaj čez kake pol ure. »Ni problema. Pridem kasneje«, mu zagotovim. Trdno sem odločena. Itak sem čakala 15 let, bom pa še te pol ure. Grem na kavo, prižgem čik, gledam kako pada sneg. Ob razigranem plesu snežink, variiram na temo, kako zelo bilo lepo, če bi lahko sedela notri na toplem, srebala kavico in ne bi čutila potrebe po vztrajnem uničevanju svojih notranjih organov (predvsem slednje bi bilo res sanjsko). Zdi se ko neka fantazijska zgodba iz pocukanega filma, kjer so na koncu vsi srečni, ampak v real lifu nikakor ni vse tko enostavno, kot zgleda na platnu. »Nič bom pobrala, če ne bo delovalo, sem pa stran vrgla kakih 100 evrov, ampak bom vsaj lahko rekla, da sem probala.« Sem se spodbujala in bodrila.

Odkorakam nazaj v štacuno. Odprem vrata in vstopim. Stojim v minimalistično opremljeni štacuni in zmedeno gledam steklene vitrine. Počutim se kot v neki draguljarni. Začnem precej boječe in zadržano razlagat, da kadim in da sem razmišljala, da bi rajše začela vejpat. Čudno se mi počutim, ko sama sebe slišim uporabljat besedo vapanje. Zdi se mi, kot da bi se poskušala infiltrirat v nek svet, kamor ne sodim. Ali pa, kot da da bi šla proti vsem svojim načelom kupovat novega iphona 6s (nočem užalit nobenega uporabnika, je kvaliteten telefon, samo sem proti razlogom, zakaj ga ljudje večinoma kupujejo). Prodajalec me prijazno gleda. Jaz seveda začnem po svoji navadi projicirat in domnevat, da točno vem, kaj si drugi mislijo. Ziher si misli »Uf, še en kadilec, ki nima dovolj močne volje, da nehal sam od sebe in zdaj išče nek substitut. Neki s čemer bo zadovoljil svojo oralno fiksacijo«. Ampak na tej točki mi je že precej vseeno, kaj si ljudje mislijo. Zato, ker itak na to ne morem vplivat in zato, ker se resnično iskreno želela znebit teh čikov, preden se oni znebijo mene. Ne boste verjel, ampak z nekega čudnega razloga, sem vseskozi bila pod napačnim vtisom, da večinoma bolj vejpajo nekadilci, kadilci pa to uporabljajo bolj tko, da nehajo-podobno kot vodne pipe. Zgledalo mi je namreč preveč zdravo, da bi to počeli kadilci. Kadilci smo v osnovi na neki točki v svoji kadilski karieri spoznali, da se zastrupljamo in se posledično za vsaj zasilno notranjo pomiritev sprijaznili, da bomo od tega z precej veliko podporo statistike tudi umrli. Zdravje in para, kadilca običajno ne zanimajo preveč-vsaj mene niso, ker si o zdravem življenju s cigareto v roki, sploh nisem upala razmišljat.

Prodajalec mi ustrežljivo predstavi različne opcije. Jaz sem se nekak že doma osredotočila na Kangertech. Na koncu se po priporočilu odločim za Evic VTC Mini. Prodajalec mi prijazno razloži mal o napravi, sestavi zadevo, vstavi grelno glavo, nastavi pravi mode itd. Jaz si poskušam čim več zapomnit. Kar precej novih informacij, ampak niti približno, pa ne neka neobvladljiva količina. No in potem prižgem in vdihnem. Naredim napako, da potegnem bolj tko ko čik. Mal zakašljam in mi rata nerodno, kot srednješolcu, ki vleče svoje prve dime. Probam še enkrat in kmalu skapiram, kako je treba potegnit. In mi rata ful všeč. Popolnoma zadovoljna se po kakih dveh urah odpravim iz štacune, res iz srca hvaležna prodajalcu, da si je vzel čas zame in mi pomagal na moji poti reševanja pluč.

Pridem domov in cel dan veselo puham paro. Zvečer se mi sprazni baterija in jo dam filat. Prižgem normalen čik- za zraven-medtem ko čakam, da se v miru napolni. Kadim čik in hkrati že po netu naročujem dodatne baterije. Čemu taka naglica? Zato, ker s čikom v roki spoznam, da mi je vajpanje nudi dosti bolj prijetno uporabniško izkušnjo kot čiki. Ne morem verjet. Sprašujem se, kako sem sploh lahko prižgala te smrdljive, škodljive, peklenske čike vsa ta leta, če bi lahko puhala po vsej verjetnosti popolnoma nedolžno paro. Odgovor se sevda ponuja sam po sebi: »Nisem vedela!!!« Baterija se napolni. Spet začnem vejpat in od takrat naprej nisem prižgala čika. In nimam prav nobene želje-nasprotno. Moja nova najhujša nočna mora je, da bi se mi pokvaril in bi bognedaj morala spet poseči po čiku. Priznam, sedaj ko se odvajam, sem neverjetno navezana na mojega malega Evica. Ta miniaturni čudež tehnologije je moj največji zaveznik v boju s tobakom. Podzavestno se skoraj bojim, da bi pomotoma skadila čik. Že razmišljam in raziskujem, kaj vse bi še kupila zraven (kak drug tank, morebiti še en mod), kako bi mixala ejuice, delala svoje coile. Sicer sem še ful newbie, ampak sčasoma se bom izobrazila. Vmes skoraj vsak dan iz vseh možnih žepov in torbic vlečem čike in vžigalnike, kar me presenetljivo sploh ne gane in razmišljam kam naj se jih znebim. Kolega (cimer), ki še kar kadi, me roti naj zaboga že neham brez prestanka govorit o vajpanju. On je parkrat probal, sam ful čudno vleče in zraven zmeri zakašlja. Ampak je pa sedaj tudi on začel razmišljat, da bi nehal kadit. Vendar bi on za to uporabil willpower (je pač take vrste človek). Pa tut verjamem, da je morda nekomu, ki se že cel life po sili razmer pumpa »z kadim, zato ker mi je všeč, pa tut če umrem zaradi tega - od nečesa je pač treba umret«, spremenit cel mindset v parih dneh-sploh zato, ker se človek potem počuti tko glupega, da je toliko časa vztrajal na običajnih cigaretah. In mislim, da nam ljudem občutek, kako smo bili neumni, težko priznat. Pa saj ne da nismo bili neumni, samo zdelo se je da ni nobene alternative. Vse dokler nekdo slučajno ne omeni vajpanja…

»Vapanje vam lahko pomaga, da na enostaven način nehate kadit«, se po mojem osebnem mnenju (čeprav mislim, da si to mnenje delim z veliko večino bivših kadilcev, ki so sedaj vajperji) uvršča na prvo mesto med '10 stvari, ki vam jih ni nikoli nihče povedal o kajenju'. Moj edini izgovor, zakaj nisem nehala kaditi leta nazaj je, da preprosto nisem vedela kako. Nevednost ubija, ravno tako kot cigareti. Po parih dneh brez kake hude krize (niti zadnjega čika nisem skadila), strastno delam small-scale lokalno promocijo med svojimi kadilskimi kolegi. Med ljudmi, za katere bi iskreno rada videla, da živijo dlje, ker jih imam rada. Z vsakim dnem brez čika sem bolj zanesljiv pričevalec. In medtem ko gledam na ulici folk, ki kadi normalne čike (oziroma me začudeno gledajo kaj zavraga počne ta ženska), me čedalje bolj mika, da bi stopila zraven, jim predstavila vajp, dala za probat (sam ne vem če obstajajo kaki ustniki za enkratno uporabo) - ma če bi imela ful denarja, bi jih še osebno zvlekla v vape shop in jim financirala nakup, da probajo…Ker čim več ljudi, ki bo vedlo za vajpanje, poskusilo in posledično z veliko verjetnostjo nehalo kadit-toliko boljše. Tako kot si morda jaz želim, da bi že prej vedla za to, ker že dolgo več ne bi kadila. Upam samo, da si z večletnim kajenjem še nisem povzročila kake nepopravljive škode. Ampak ok, saj v življenju pač tako ali tako naša prihodnost vedno drugačna, kot jo planiramo in edini čas, ki ga pravzaprav imamo na voljo je sedaj. No zdaj čakam in se počasi pucam.

Zraven pa malo berem in se izobražujem. In zelo me skrbi, kaj je sedaj s to novo paranoično zakonodajo. O tem, na kateri stopnji je sprejem teh zakonov in kaj točno vse predpisujejo, sicer še nisem najbolj poučena. Res se mi pa ne zdi pravično in me naravnost boli srce, da bi bodočim vejperjem (potencialnim zadovoljnim ex kadilcem) otežila (ozirom celo uničila) možnost za uporabo najbolj učinkovitega orožja proti čikom ever. Nova zakonodaja, ki očitno s svojimi členi, ki namenoma ali pomotoma stremijo k temu, da bi iztrebili to alternativo, dela proti svojim lastnim državljanom. Meni osebno se namreč zdi, da bi te po zakonu morali v vsaki trafiki ob nakupu cigaret obvezno vprašat, če si že razmišljal o vapanju (poleg tega kolk si star in če bi še njihovo kartico zvestobe) in ob nakupu zraven priložit še informativne letake. V lekarni bi moral poleg merilca za krvi tlak bit postavljeni še javni vapi, da folk proba, farmacevt pa bi mu moral to predstavit to opcijo (poleg neumnih čigumijev in obližev, ki dvomim, da sploh komu pomagali doseči kakršne koli omembe vredne rezultate - poleg tega, da mu je bilo slabo). Pri zdravniku, bi morali v vsakem letaku o kajenju in kako je fajn prenehat, predstavit to alternativo, ki je po mojem skromnem menuju edina, ki res učinkovito deluje. Na škatlah cigaret bi morali v opozorilo, kako naj se posvetujemo zdravnikom in pokličemo brezplačno številko, še obvezno dodat omembo vepanja in relevanten link na kakšen zanesljiv vir ali pa forum, kjer ljudje povejo svoje izkušnje. Nekaj denarja, ki ga kadilci s svojim nakupom zmečejo v proračun, bi se moralo namensko porabit za to, da se jim predstavi ta bolj zdrava izbira - magari posodi en vejp za par dni, da probajo in se lažje odločijo. Takšna bi moral bit realnost reševanja ljudi pred tobačno industrijo. Ne ne pa da nam jo kreirajo tobačni lobiji ali pa razni manipulativni uslužbenci raznih ministerstev, ki verjetno nikoli niso kadili ali poskusili nehat, tako da nimajo nobene osebne izkušnje, s katero bi lahko kredibilno podprli svoja stališča. Zdi se celo, kot da bi jih podkupili tobačni lobiji, da se jim pomagajo z zakonom znebit elektronske konkurence. No to sporno vprašanj, ali je vejpanje res bolj zdravo, je pa itak čisto preprosto odgovori…samo potegnit je treba paro in potem še prižgat ta pravi cigaret. Pa premerjat. Meni je telo v trenutku odgovorilo na to vprašanje. In z vsakim naslednjim vdihom čistega pare ali pa čisto običajnega zraka od tistega trenutka, ko v usta ne tlačim več tobaka, mislim da o tem ni popolnoma nobenega dvoma. Moja pljuča se že počutijo boljše. Ampak ta odstavek verjetno že sodi v drugo temo…

Tko, da v bistvu sem neverjetno srečna in hvaležna novopečena nekadilka. Pa en lep ne-tobačni (zaenkrat še 6mg nikotinski) pozdrav vsem skupaj :-)
Uporabniški avatar
AdaLovelace
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 21 Feb 2016, 03:57
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 4 times
Prejete zahvale: 12 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a KingKožuh » 23 Feb 2016, 02:01

Uou, čist sem not padu. Čestitam za zmago nad smrdljivci. Če bomo kdaj pisali knjigo o vejpanju, vemo na koga se obrnit :) . Bi pa izpostavu eno misel, ki v današnjem času sprejemanja političnih omejitev še kako drži.. "Nevednost ubija, ravno tako kot cigareti."

Pod to se podpišem,
Slika
Uporabniški avatar
KingKožuh
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 07 Feb 2016, 21:27
Dane zahvale: 34 times
Prejete zahvale: 41 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a jero » 23 Feb 2016, 03:01

Dobrodošla in čestitam! Nora zgodba.. pa vseeno mi je tako blizu :)

Jaz sem po 21. letih strastnega kajenja ravno prišel v fazo jutranjega čiščenja pljuč vseh katranastih ostankov prejšnjega dneva, ki je po enem tednu vejpanja izginilo. Danes po skoraj 6. mesecih vejpanja se že počasi splogledujem z vejpanjem 0mg nikotina tekočinami (trenutno sem na 3mg). Ugotovil sem namreč, da očitno nikotin nima name več nobenega učinka, saj sem dva dni vejpal 0mg pa nisem opazil razlike.

Na cancer.org piše "Only about 4% to 7% of people are able to quit smoking on any given attempt without medicines or other help" tako, da ni čudno, da se človek sprijazni z dejstvom, da verjetno nikoli ne bo mogel nehat. Ker enostavno.. druge alternative so več ali manj bulšit. In kot si ugotovila (in tudi mi vsi) je vejpanje resnično daleč najboljši način za nehat kadit. Res škoda, da moramo po raznih stranskih kanalih dobiti ta info.

Nisem pa si mogel pomagati, da ne bi ob prebiranju te tvoje čudovite zgodbe postal malce otožen. To pa ravno zaradi vse te galame z državniki, ki so popolnoma izgubili stik z realnim svetom in ne razumejo agonije, ki jo kadilci preživljajo. Kako smo mi tu sedaj lahko srečni... živimo v času, ki nam je prinesel to čudovito stvar v naša kadilska življenja!

Zanima me pa o katerem postu govoriš (link?), ko govoriš o modelu in njegovi tranziciji. Namreč ravno smo v procesu zbiranja naših zgodb, ki jih bomo objavili na spletni strani in vsaj tako skušali kakega kadilca prepričati na prehod. Tvoja zgodba in druge podobne zgodbe so po mojem mnenju najboljši način za prenos teh informacij in tudi naše zgodbe so vedno nabite s čustvi, saj je vsak od nas ob prehodu doživel prebujenje- saj ne morem verjet, da je lahko tako enostavno!

Vape ON!
Uporabniški avatar
jero
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 446
Pridružen: 03 Sep 2015, 01:00
Kraj: Notranjska
Dane zahvale: 167 times
Prejete zahvale: 214 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a Vaper1974 » 23 Feb 2016, 11:38

Maja, to je daleč najbolj izpovedna zgodba, kar sem jih prebral na temo prenehanja kajenja s pomočjo naprav za uparjanje e-tekočine. Hvala za čas, ki si ga namenila svoji zgodbi in navdihu za vse bivše in aktulane kadilce, ki bodo prebrali tvoj zapis. :D

V tujini sem že videl na YouTube podobne pobude oz. akcije, s katerimi so brezplačno kadilcem ponujali izziv za en mesec brezplačno preiti na elektronske cigarete in dokazati, da zmorejo in da gre!

Kar pa zadeva zakonodajo, smo trenutno v slabem položaju, saj se zdi, da so zadeve že jasno odločene in določene, vse pa gre v smeri izjemnega oteževanja vejpanja z najvišjimi trošarinami v Evropi (1 EUR trošarin za 1 ml nikotinskih e-tekočin) ter ostalimi omejitvami, ki so vezane na tehnične karakteristike naprav (tanki ne smejo biti večji od 2 ml, flaške z e-tekočino največ 10 ml itd.). To je seveda vseevropski problem, saj podobno zakonodajo, vendar manj restriktivno, sprejemajo tudi po drugih evropskih državah v skladu z direktivo EU o omejevanju tobačnih izdelkov, ki jo morajo posamezne vlade držav članic do 20. maja letos implementirati v svojo zakonodajo. :evil: Kaže, da bo vejpanje, kot ga poznamo danes za vsaj nekaj časa izginilo oz. bolje rečeno "poniknilo" v ilegalo... :roll:
Uporabniški avatar
Vaper1974
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 80
Pridružen: 01 Feb 2016, 17:42
Dane zahvale: 43 times
Prejete zahvale: 20 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a deon666 » 23 Feb 2016, 14:06

Hojla, Maja!
Pred tednom še kadilka pa zdržiš na 6mg. nic, bravo. Jaz sem na vejpu že skoraj pol leta pa sem še vedno na 18mg. ( 2ml dnevno...) 8) 8) 8)
Uporabniški avatar
deon666
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 182
Pridružen: 03 Nov 2015, 02:00
Kraj: Maribor
Dane zahvale: 54 times
Prejete zahvale: 41 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a k2b » 23 Feb 2016, 14:40

Hvala Maja za to tvojo zgodbo o prehodu .

Iz nje je razvidno da smo ljudje krhka in zapletena bitja in da neživljenjske ter birokratsko nastavljene metode "zdravljenja" teh naših odvisnosti ne dosegajo svojih ciljev - morda le osrečijo in izpolnejo kakšnega spre-dalčkanega birokrata da je opravil svoje delo - kolateralne žrtve gor ali dol.

Življenje pa vedno znova uhaja iz predalčkov - in si vedno poišče svojo pot. Zato ti res želim da vztrajaš na svoji in tudi naši skupni poti - ker je "para" že ušla iz steklenice in je tja ni mogoče veš skriti nazaj - kakorkoli se bodo za to nekateri trudili - ne bo jim uspelo 8)

Vztrajaj in Vape On!

k2b
Slika

Slika
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a AleksHvape » 23 Feb 2016, 21:02

pozdravljena Maja

hvala za dolgo in doživeto zgodbo! na kar nekaj mestih sem se našel tudi sam,.... uživaj v oblačkih in vztrajaj. lp
RANDOM_AVATAR
AleksHvape
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 18 Feb 2016, 16:50
Kraj: Litija
Dane zahvale: 90 times
Prejete zahvale: 2 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a AdaLovelace » 24 Feb 2016, 02:17

Najprej hvala vsem skupaj za komplimente, vzpodbude in podporo. Zdi se mi kot, da bi se včlanila v klub bivših odvisnikov od kajenja :-) . Odkar sem začela vejpat na veliko žalost cimra (ki me mora bolj ali manj potrpežljivo poslušat) baje kar ne morem nehat govorit o tem. Sem še vedno v fazi izjemnega navdušenja, ker sem se dokončno (in to za povrhu še čisto slučajno) znebila navade, ki mi je kot neka giljotina nad glavo visela preteklih 15 let. Oziroma če sem natančna, sem pravzaprav kadilec po zaslugi svojega fotra, že od samega rojstva-tako rekoč prišla sem na svet s tobačnim dimom v zibelki. Po 30 letih pa ga končno ne potrebujem več. Zato sem razumljivo nepopisno navdušena :-) . In s tem postom spet malo pretiravam v dolžini, ampak bom pa poskusila mal pokomentirat vaše odgovore.

Tudi meni se na podlagi lastnih izkušenj zdi, da je ta zloglasna zasvojenost z nikotinom bolj tko 'iz trte zvita'. Kakšne dva dni vmes sem degustirala tekočino s 3mg in tudi jaz nisem opazila kakšne posebno drastično velike razlike-oziroma sploh nisem opazila razlike, ker mi je bil pač preprosto všeč okus. No pa tudi če se kakšen dan počutim malo bolj čudno, to bolj pripisujem detoxu, kot pa temu, da bi primanjkovalo nikotina-al pa včasih človek pač samo vstane na napačno nogo :-). Posledično se mi zdi (tudi na podlagi teh maloštevilnih osebnih izkušenj), da fora sploh ni samo v nikotinu. Kot vsi bolj ali manj utemeljeno sumimo, je tobačna industrija v želji po večjem dobičku dodala zraven še n drugih zasvojljivih primesi (ravno tko ko McDonalds v svoje sendviče) . Nikotin je v osnovi samo poživilo s izjemno kratko razpadno dobo. V nasprotju s pričakovanji, nekateri celo trdijo, da sam po sebi ni zasvojljiv in baje vse raziskave to lastnost ugotavljajo izključno v povezavi s kajenjem tobaka (link http://www.ecigarette-politics.com/the- ... -myth.html Warning: Nisem raziskovala kako kredibilen je ta vir in preverjala vseh trditev, vendar je morda zanimivo za prebrat). Celo več, nikotin naravno najdemo tudi v hrani. Vsebujejo ga denimo na prvi pogled popolnoma nedolžni melancani, pa ne vidim folka, ki bi v dolgi vrsti stal pred polico z zelenjavo in se tepel za njih. Prav tako noben z EU ne leta okrog in preko vseh meja obdavčuje te nikotinske zelenjave-mogoče, ker se preveč ukvarjajo s vprašanjem sprejemljive ukrivljenosti kumaric. Pa tudi, če bili kadilci tako neverjetno odvisni od nikotina, potem bi se najbrž ponoči redno zbujali na vsake dve uri, ko bi se jim razgradil in prižigali čike - pa se ne. Edina stvar, ki verjetno rešuje ta famozni zloglasni status nikotina je, da je tako zelo nerazdružljivo povezan z cigareti. Guilty by association.

Verjamem, da mogoče nekomu, ki bi rad prenehal kadit, nikotin zelo veliko pomeni. Večina kadilcev (do neke mere morda popolnoma zmotno) verjame, da je zasvojena z nikotinom. Tudi meni osebno je ta opcija dodanega nikotina zelo olajšala odločitev za vapnje. Sploh pa, ko imaš roke polne s tem, da se podaš v bitko s cigareti in poskušaš nehat, si že tako pod dovolj velikim stresom in v strahu, da ti zopet ne bo uspelo. Zato je prav gotovo super in nadvse koristno, da ima človek zraven en viri psihične tolažbe: »Dobil bom tut nikotin. Vse bo v redu«. Pač, kadilci običajno verjamemo, da je ves trik v nikotinu-vsi to kar naprej poslušamo in ker nismo ravno neki doktorji kemije oziroma medicine, seveda v pomankanju znanja temu tudi brez premisleka verjamemo. Ampak, če bi bilo to res, potem bi paleta nikotinskih čigumiji in obližev že davno iztrebila kajenje in se o vsem tem sploh ne bi rabili pogovarjat. Vendar pa si upam trdit, da skoraj vsak, ki je kdaj probal žvečit ali pa si po nepotrebnem nalepil kam kakšen obliž, lahko razočarano poroča o tem, da mu ta pripomoček niti približno ni odpravilo neznosne želje po tem, da is prižge cigarete. In potem folk seveda zraven še kadi, rezultat pa je čisto preveč nikotina. Posledično je možnost, da si wannabe nekadilec v e-tekočini lahko izbere vsebnost nikotina, mogoče ravno eden izmed faktorjev, ki kadilcu olajša odločitev, da poskusi.

Po pravici, ko sem začela vapat, se mi je kakšen dan ta para res zdela malo drugačna. Poleg tega, da sem mi je zdela bolj zdrava, sem kljub temu imela nek nedoločen občutek, da ji nekaj manjka in sem se vprašala, kaj točno mi fali. Seveda je odgovor nemogoče poiskat, ker v ustih nimam ravno nekega mini kemijskega laboratorija, ampak zdi se mi, da sem na splošno pogrešala nekaj iz palete kemikalij, ki so odgovorne za tisti zloglasno ogaben okus in vonj cigaret (v 6000 (+- 2000) primesi, ni vrag da se ne bi kaj našlo, na kar se človek navadi). Hvala bogu pa nimam občutka oz. potrebe, da bi šla rada spet iskat te dodatne substance v morje tistih tisočih škodljivih substanc. Ogovor na vprašanje, kaj bi rad imel v svojih ustih-neki kar ima lep prijeten okus ali nekaj kar ima grozen okus (in za kar skoraj dobesedno čutiš, da te ubija)-je namreč precej samoumeven. Leta evolucije so nam namreč pustila zmožnost, da naše telo točno ve, kaj mu je bolj všeč. To da se silimo z smrdljivi cigareti, pa je le pomakanje izbire-oziroma neosveščenost, da ta izbira sploh obstaja.

Samo se mi pa kot bivšemu kadilcu zdi, da smo vsi kadilci (poleg tobaka), tudi zelo zasvojeni s tem, da nekaj vdihujemo in pihamo okrog oblačke dime ob različnih bolj ali manj posebnih priložnostih. To, da na vse kriplje otežujemo dostop do nikotina, kadilcu nikar ne bo učinkovito pomagalo nehati, ker s tem ukrepom niti približno se naslovimo njegove psihične odvisnosti. Ta psihična odvisnost pa se po navadi z raznimi ukrepi za zmanjševanja kajenja, sploh ne naslavlja. Mislim, saj se hvalijo, kako bodo stilsko preobrazil škatlice, skrili cigarete pod pult, jih podražili in kaj vem kaj-samo to so neki kozmetični popravki, ki zgolj polnijo državno blagajno. Kadilec želi nekaj puhat zjutraj ob kavici, nekaj po kosilu, nekaj ko je živčen, ko je vesel itd - in to bo po vsej verjetnosti počel še naprej ne glede na vse. Edini ukrep, ki učinkovito naslavlja oba ključna aspekta je vape-tako potrebo po nikotinu, kot tudi vse psihične aspekte, ki so edinstveni za posameznega kadilca. Bivši kadilec lahko tako varno (oz. vsaj precej precej varneje) uživa v svojih individualnih ritualih in opcijsko dobi tudi nikotin-dokler seveda morda presenečen ne pogrunta, da nikotina pravzaprav sploh ne potrebuje in so mu cel čas lagali, kako je vsega kriv samo nikotin. Edina stvar, ki je zaenkrat proti vapanju je, da ga tako malo ljudi pozna. Zato obstaja velika možnost, da se bodo vaperju ljudje smejali oziroma ga čudno gledali. Vsaj jaz sem v kratkem času naletela na kar nekaj čudnih pogledov in celo vprašanje, če kadim hašiševo olje - seveda vsakemu prijazno razložim kaj počnem: »Prenehala sem kadit cigarete. Sedaj inhaliram paro.« Ampak na novosti ljudje po navadi itak od začetka gledajo čudno, kot gledajo čudno nekoga, ki počene nekaj drugačnega, dokler se seveda ne nabere kritična masa ljudi in to postane normalno. Ampak, če bi se vseskozi ozirali samo na mnenje drugih, potem se svet ne bi nikamor premaknil, ker tam kjer vsi razmislijo in delajo isto vsi počasi stagnirajo oz. v tem konkretnem primeru družno umirajo s čikom.

Tko slučajno sem na nekih tujih forumih, (kjer očitno prav tako s soočajo s težavami, kako npr. razširit javno vedenje o obstoju te alternative ipd.), zasledila zanimivo stališče, da o vapanju ne bi smeli govoriti o kajenju. Po definiciji je namreč bistvena prvina kajenje to, da nekaj izgoreva. Pri čikih gre za proces izgorevanja, pri vejapanju pa je princip delovanja popolnoma drugačen. Na prvi pogled obe aktivnosti izgledata sicer dokaj podobno, ampak pri cigaretah gre za vdihanje tobačnega dima, pri vpanju pa gre za inhaliranje pare. Edina stvar na katero bi se morala država ter njen spremljajoči arzenal ministerstev (poleg promocije te alternative) v resnici osredotoči je, da mogoče skrbijo za nadzor stvari, ki so bazah in aromah. Človek si samo želi, da bi opravljali svoje delo, delali to za kar jih domnevno plačujemo-da so tam, da skrbijo za nas in naše zdravje. Ampak ne...Ne vem, človek se včasih res vpraša ali samo ne razumejo agonije kadilcev, ali pa so se pravkar vrnili s kakšne strokovno ekskurzije na Bahamih, ki jim jo je posredno častil Big Tobacco. Poleg tega, pa je po mnenju nekaterih (tudi mene), bilo poimenovanje e-cigareta, pravzaprav zelo velik napaka. Samo ime e-cigarata nekako zmotno sugerira, da gre za cigarete. Omemba cigarete pa za sabo potegne goro različnih negativnih konotacij (tako za nekadilce kot za kadilce) in takoj ko človek sliši za cigarete (kakršne koli že), se mu sproži plaz predsodkov in posledično sploh ne more sprejemat novih argumentov v prid tej opciji, ker je podzavestno itak prepričan, da cigaretam prav nič ne govori v prid.

Pa še ti izgovori, kako ne vemo, kaj vsebujejo e-cigarete…Ja za e-cigarete mogoče res ne vemo, ker jih tak povečini baje proizvajajo tobačne tovarne-po mnenju nekaterih z prebrisanim namenom, da bi kadilcu praktično demonstrirale, kako na ta način ne more nehat ter bi se posledično pobožno in poraženo vrnil nazaj k originalni stvar. In še dodatna tragična posledica teh e-cigaret je, da takoj ko bo razočarani uporabnik naslednjič slišal za nekaj elektronskega, bo seveda hitro brez premisleka odmahnil z roko »Ah saj poznam, sem probal, pa ni delovalo. Osel gre samo enkrat na led« Tudi jaz sem poskusila pri fotru ta e-cigaret in res ni primerjave z vapom, ki ga mam zdaj. Moj fotr s tem itak ni nehal kadit-ravno nasprotno - skadil je celo več, ker je seveda puhal oboje hkrati. Meni pa še na misel ni prišlo, da bi to bedarijo sama kupila, ker sem po parih dimih ugotovila, da je to niti približno ni isto kot kajenje. »Zakaj bi metal denar stran itak ga že tako preveč zmečem stran za cigarete?«

Sem probala še parkrat za tem in se z potrtim upanjem brezupno poskušala prepričat, da je to isto kot da kadim, samo mi nikakor ni uspelo. Čudno se vleče (oz. sploh ne), neke težave z baterijami, da ne omenjam še nekakšnega čudnega priokusa po kemikalijah-skratka kot da bi v predpotopni R&D e-cigaret, ki jih proizvaja tobačna industrija, vlagala blizu nič oz. celo najela kup razvijalcev, ki bi se načrtno po svojih najboljših močeh trudili stvar narediti čim bolj neprivlačno in popolnoma neuporabno. Za razliko od tiste e-cigarete, ki sem jo imela priložnost probat, pa so vape devici tehnološko dozoreli in sofisticirani. Za tekočine se pa tudi ve, kaj vsebujejo. Te tekočine vsebujejo popolnoma isto, kar že desetletja bolj ali manj vsak dan uživamo oralno, pa noben ne zganja prevelike panike in država ne hiti regulirat industrijsko predelane hrane oz. je nad njo itak že davno izgubila vsak nadzor.

Ja, to da bi se te in druge podobne zgodbe o uspehu zbrale in objavile na enem mestu, bi bilo res super. How to quit smoking: The easiest way :-). Mogoče bi bilo tut fajn naredit kako informativno publikacijo, malo pričevanj zadovoljnih uporabnikov, debunkanja mitov kako je e-cigareta škodljiva (mislim, da je to nekdo že omenjal, da bi bilo fajn poiskat raziskave na to temo) ipd. Nekaj, kjer bi bile na enem mestu zbrane informacije in bi se lahko sharale okrog med ljudmi… Malo brainstormam na glas :-) Aja, pa še link na form PSS http://www.podsvojostreho.net/forum/vie ... 5&start=45

Pa lep večer ozirom lep dan želim vsem skupaj….Breathe, breathe in the air :-)
Uporabniški avatar
AdaLovelace
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 21 Feb 2016, 03:57
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 4 times
Prejete zahvale: 12 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a KingKožuh » 24 Feb 2016, 13:37

Ideje o osveščanju preko portala itd. že padajo. Takoj po ustanovitvi združenja vejperjev slovenije se lotimo. Lepo po vrsti.
Slika
Uporabniški avatar
KingKožuh
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 07 Feb 2016, 21:27
Dane zahvale: 34 times
Prejete zahvale: 41 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a ElGrigon » 25 Feb 2016, 00:22

Welcome Maja,

Nikotin ni nedolžna zadeva. Uvrstimo ga lahko med močne droge. Bral sem eno raziskavo kjer so ugotavljali, da nikotin povzroči večjo psihično (beri psihično) odvisnost kot kokain.
Možgani so pri kadilcu preprosto navajeni na nikotin. Če ga je v pomanjkanju, se to odraža v možganih kemijsko. Kadilec ima veliko več receptorjev, ki se vežejo na to kemikalijo in tudi na druge (npr. čokolada vsebuje snovi, ki "zapolni" te receptorje). Kadar je nikotina premalo se spročšča en hormon (pozabil ime) in nadaljna kemijska reakcija v možganih povzroči psihični stres, pomanjkanje te kemikalije (nikotina). Ker imajo možgani spomin, da zadvoljijo potrebo po tej kemikaliji s kajenjem, kadilec dobi željo po kajenju in kadi tako dolgo, dokler ni potešen.
Z nižanjem uživanja nikotina lahko dosežemo zmanjšanje števila teh receptorjev v možganih, npr. pri vejpu z nižjo nikotinsko stopnjo, ampak je pri tem potrebno tudi nekaj volje, saj nam bo med tem procesu vedno nekaj manjkalo. Sčasoma se možgani privadijo (število receptorjev se zmanjša) in ta potreba po "še več" počasi pojenja.
Marsikomu se tako lahko zgodi, da bo ob vejpanju zaradi prvotne izbrane prenizke stopnje nikotina vejpal več kot pa je prej skadil cigaret, če gledamo število inhalacij. S tem doseže tisto koncentracijo nikotina, ki jo možgani zahtevajo. Torej je pri nižanju nikotinske stopnje vseeno potrebno nekaj volje.

Delali so tudi raziskavo o vsebnosti koncentracije nikotina v krvi pri kadilcih, ki so jim ponudili ultra lahke cigarete, prej pa so kadili težke. Testirani osebki so v povprečju pokadili veliko več ultra lahkih cigaret kot prej s težkimi cigareti. Razlog je bil ravno v tem, da so dosegli tisto raven koncentracije nikotina v krvi, ki ga je telo bilo vajeno.

Mogoče nekateri novopečeni vejperji ne vidite potrebe po nikotinu, ker vam je zadeva nova, všečna in ste nadvse navdušeni nad okusi itd. Znajo se pojaviti obdobja, ko bo potreba po kajenju zelo narastla in vam bo ta vejp preprosto premalo. Puhali in puhali boste in ne bo zadovoljstva. To bo to, telo hoče več nikotina. Za take dogodke ali je potrebno potrpeti tisti čas stiske ali pa imeti na zalogi tekočino z večjo vsebnostjo nikotina. Nikakor pa ne poseči po cigareti.

Vejp ON!
Uporabniški avatar
ElGrigon
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 373
Pridružen: 28 Jul 2014, 01:00
Kraj: Sv. Jurij v Slovenskih Goricah
Dane zahvale: 9 times
Prejete zahvale: 28 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a rokyo87 » 25 Feb 2016, 01:06

ElGrigon napisal/-a:Welcome Maja,

Nikotin ni nedolžna zadeva. Uvrstimo ga lahko med močne droge. Bral sem eno raziskavo kjer so ugotavljali, da nikotin povzroči večjo psihično (beri psihično) odvisnost kot kokain.
Možgani so pri kadilcu preprosto navajeni na nikotin. Če ga je v pomanjkanju, se to odraža v možganih kemijsko. Kadilec ima veliko več receptorjev, ki se vežejo na to kemikalijo in tudi na druge (npr. čokolada vsebuje snovi, ki "zapolni" te receptorje). Kadar je nikotina premalo se spročšča en hormon (pozabil ime) in nadaljna kemijska reakcija v možganih povzroči psihični stres, pomanjkanje te kemikalije (nikotina). Ker imajo možgani spomin, da zadvoljijo potrebo po tej kemikaliji s kajenjem, kadilec dobi željo po kajenju in kadi tako dolgo, dokler ni potešen.
Z nižanjem uživanja nikotina lahko dosežemo zmanjšanje števila teh receptorjev v možganih, npr. pri vejpu z nižjo nikotinsko stopnjo, ampak je pri tem potrebno tudi nekaj volje, saj nam bo med tem procesu vedno nekaj manjkalo. Sčasoma se možgani privadijo (število receptorjev se zmanjša) in ta potreba po "še več" počasi pojenja.
Marsikomu se tako lahko zgodi, da bo ob vejpanju zaradi prvotne izbrane prenizke stopnje nikotina vejpal več kot pa je prej skadil cigaret, če gledamo število inhalacij. S tem doseže tisto koncentracijo nikotina, ki jo možgani zahtevajo. Torej je pri nižanju nikotinske stopnje vseeno potrebno nekaj volje.

Delali so tudi raziskavo o vsebnosti koncentracije nikotina v krvi pri kadilcih, ki so jim ponudili ultra lahke cigarete, prej pa so kadili težke. Testirani osebki so v povprečju pokadili veliko več ultra lahkih cigaret kot prej s težkimi cigareti. Razlog je bil ravno v tem, da so dosegli tisto raven koncentracije nikotina v krvi, ki ga je telo bilo vajeno.

Mogoče nekateri novopečeni vejperji ne vidite potrebe po nikotinu, ker vam je zadeva nova, všečna in ste nadvse navdušeni nad okusi itd. Znajo se pojaviti obdobja, ko bo potreba po kajenju zelo narastla in vam bo ta vejp preprosto premalo. Puhali in puhali boste in ne bo zadovoljstva. To bo to, telo hoče več nikotina. Za take dogodke ali je potrebno potrpeti tisti čas stiske ali pa imeti na zalogi tekočino z večjo vsebnostjo nikotina. Nikakor pa ne poseči po cigareti.

Vejp ON!


Tukaj bi dodal, da je nikotin "močna" droga le, če jo inhaliraš iz cigarete... To pa ravno zaradi vse druge kemije, ki je dodana tobaku in ojača ter pohitri učinek nikotina. Pri čistem nikotinu je tveganje za odvisnost praktično enako nič (narejene pristne neodvisne študije) in v e-liquid-u je 99,99% čist nikotin... Veliko vlogo pri odvisnosti od cigaret igrajo tudi MAO inhibitorji (antipsihotiki, antidepresivi), ki so naravni produkt tobaka... In to je očitno tisto, kar je meni na začetku najbolj manjkalo, ker se mi je anksioznost in depresija povečala... Zdaj počasi upada, ampak ni še to to... Ja in tudi pri nižanju nikotina v e-tekočini je potrebne nekaj volje oz. to verjetno variira od človeka do človeka... V glavnem ja, tudi pri prenehanju kajenja z e-cigareto je na splošno potrebna volja in vztrajnost. Ampak gre. Serotonin je tisti hormon, ki se sprošča oz. ga nikotin dvigne (ampak spet, tukaj veliko vlogo igrajo tudi MAOI)...

Aja. Pozdravljena Maja! Kljub temu, da si nova v tem svetu, vidim, da si dokaj sproščena. No, jaz nisem bil... Vprašaj druge. :lol: :lol: :lol:
RANDOM_AVATAR
rokyo87
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Dec 2015, 02:45
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 21 times

Re: Kaj človeka učinkovito ozdravi kajenja? Rak in….vajpanje

OdgovorNapisal/-a Havana_club » 26 Feb 2016, 00:55

Welcome on board... precej nas je šlo čez podobne sfere in globoke zgodbe... ampak zanimivo... velika večina se na analogca ni več vrnila.

Tudi sam spadam v to, ponosno, druščino.... kadil kot norc.. .bolj kot zaradi potrebe po nikotinu, zaradi celotnega rituala, ki pride s kajenjem... enostavno si dneva, ali pa tudi ure, brez cigareta nisem mogu predstavljat... in seveda nisem imel nikakršnega namena tega početja ustavit... doker nisem, malo zares, malo za hec, poskusil to čudo tehnike :D

In kolk fajn se počutim, ko vidim take zgodbe, kot je tvoja!

Good job... odličen "razliv" besed.

Cheers

David
Slika
Uporabniški avatar
Havana_club
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 78
Pridružen: 06 Feb 2016, 00:58
Kraj: Primorska
Dane zahvale: 63 times
Prejete zahvale: 32 times


Vrni se na Člani se predstavijo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron