ZOUTPI sprejet - kako naprej?

V rubriko splošno o elektronski cigareti spada resna debata o vsem, česar niste uspeli razvrstiti v nobeno drugo rubriko.

ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a k2b » 16 Feb 2017, 18:51

To kar smo vsi pričakovali (mogoče smo vseeno upali na kak manjši čudež) - se je navsezadnje zgodilo :shock:

ZOUTPI je sprejet v nespremenjeni obliki predlagatelja - torej vladne koalicije.
Vsi izgovori da so to morali narediti po direktivi iz Bruslja - v taki rigorozni obliki za vape sceno - so po mojem samo bledi izgovori tistega
ki kot v otroški pemici "Kuža Pazi z repkom miga vstane leže tačko da" ni sposoben dati zadevi avtorskega pečata.

Vem da se vsi ne boste strinjali z mano - ampak mavevrski prostor je vseeno bil - in tudi trud zainteresirane vejperske skupnosti kar znaten
glede na velikost in števičnost vejperjev v Sloveniji. Hvala vsem ki ste zastavili svoj čas in energijo za ozaveščanje in poskus vplivanja na
naše odtujene centre moči !

In če si tu dovolim drobno politizacijo - kot vidimo so ti centri moči (formalno vlada in poslanci - neformalno razni lobiji) pri nas še dosti bolj odtujeni
od vsakdanjih ljudi n njihovih potreb kot v mnogih državah kjer vlada kruta kapitalistična klika.Tu se bom ustavil...

Formalizem in administriranje - tako zelo ukoreninjen v naši deželici - je tukaj zacvetelo na polno. Kljub ministričinem jamranju o 10 smrtih na dan v SLO zaradi tobaka - so jo kadilci smrdljivcev odnesli zelo zelo poceni.Povprečno 10c podražitev in ovitke bojo moral kupit za svoje škatlice čikov da jih ne bo vest matrala.S tem korakom nas zakonodajalec gladko postavlja v tretji svet kjer so cigareti cenovno dostopni vsem slojem - tudi najrevnejšim.Bravo! :D Res vredno truda in enormen uspeh vseh vladnih in nevladnih organizacij za boj proti tobaku. Tako se dela 8) ! Mlajši rodovi se bodo vedno zgledovali po vas :lol:


Kar si o ZOUTPI mislimo vejperji (in tudi kadilci..) pa je lepo povzel vidni član ZVS in našega foruma....

Slika



Kako naprej?

Vsekakor vsem priporočam da si v prehodnem obdobju do objave v Uradnem istu in začetka veljave (nekje v sredini marca predvidoma)

- nabavijo kakšno manjšo ali večjo zalogo opreme ter e-tekočin pri slovenskih ali tujih trgovcih.Kljub temu da bodo stvari še vedno dostopne - zelo verjetno ne bodo v takšnih količinah in po takih cenah. Vsak naj sam presodi koliko je smiselno na zalogo nabavljat.
Kdor bo hotel vejpat bo vejpal še naprej - mogoče bo logistika nabave vejp zadev malo bolj komplicirana :D


Vape on Slovenija - kjerkoli smo že !

k2b
Slika

Slika
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a Havana_club » 17 Feb 2017, 13:02

Jp... banda je speljala zakon precej rigorozno skoči... četudi določene stvari še niso čisto jasne in bo najbrž vse skupaj prepuščeno interpretaciji posameznih členov zakona... ampak kot večni optimist tudi tukaj pravim...

Nobena juha se ne poje tolk vroča kot se skuha...

Zato draga družba, glavo pokonci! Kjer je volja tam je pot... in glede na trenutne trende in navade, se večino novih uporabnikov "parilcev" začne učit osnov in iskat predloge ravno na internetu, zato smo pa konec koncev mi tukaj, da jim pokažemo pot.

Zdej pa veselo puhnimo v zrak, aromaterapija je za zdravje nujno potrebna! :D :D

Cheers

David
Slika
Uporabniški avatar
Havana_club
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 78
Pridružen: 06 Feb 2016, 00:58
Kraj: Primorska
Dane zahvale: 63 times
Prejete zahvale: 32 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a plamen » 18 Feb 2017, 20:18

Sem spremljal to mrcvarenje in mi je vedno šlo na bruhanje kadarkoli se je pojavila ta ministrica ali pa kdo od kvazi slovenskih strokovnjakov, ki so komentirali uporabo elektronskih cigaret in sem zaradi sprejetja teh nesmiselnih ukrepov in predvsem zaradi slovenskega lončka, ki ga je zraven še dodatno pristavilo ministrstvo za zdravstvo, da bi po slovenski hlapčevski maniri čim bolj ugajalo Bruseljskim gospodarjem, BESEN KOT RIS! A sedaj pa bodo mene ti kvazi slovenski strokovnjaki nekaj prepričevali, ko sem stvari preizkusil na lastni koži (kot vsi ostali tukaj gor) saj sem kadil 25 let po dve škatlici rdečih Marllboro na dan in pred letom in nekaj meseci z Ecigareto EgoOne v trenutku prenehal kaditi in do danes še nisem prižgal niti enega cigareta pa čeprav je od tega minilo že več kot leto dni, ker mi ti preprosto smrdijo in nimam najmanjše želje po cigaretah. Uporabljam Etekočine z 0,3g nikotina, počutim pa se dobesedno prerojen in živim na novo skratka vse super, potem pa v javnosti slišim kako ti naši "strokovnjaki" razpravljajo, da je uporaba Ecigarete vprašljiva, celo zdravju škodljiva itd in se odločijo da jo bodo skrajno omejili in hkrati dovolili široko uporabo navadnih cigaret za katerimi dnevno umre samo v Sloveniji 10 ljudi. PA KAJ SE GREDO??? OD KOD JIM TA PAMET?? ZAKAJ ZAVAJAJO LJUDI??? Zakaj če se imajo za strokovnake, ne pokličejo nas vejpraje 50-100 in nas pregledajo, z nami opravijo razgovore in podajo mnenje glede Ecigaret??? Sedaj imajo enkratno možnost, da primerjajo nas bivše kadilce in aktualne kadilce, kakšen je realni vpliv Ecigarete na zdravje in počutje. Seveda naših pokvarjencev to sploh ne zanima v tem je ves point, njih dejansko zanima, da vsi skupaj preidemo nazaj na navadne cigarete in da polnimo državni proračun, zato ima Slovenija tudi kot edina država v EU (ali je takšna še Belgija, nisem siguren?) prepovedano prodajo teh izdelkov preko spleta!!! Sicer pa kakšna je dejanska strokovnost vseh slovenskih zdravstvenih delavcev iz tega področja nam da vedeti že to, da so kvazi zdravniki kot je bila tista pulmologinja, ki je brez ene samcate lastne raziskave zatrjevala, da vodi uporaba Ecigaret k sesustju pljuč ali pa tisti tip, ki je v neki oddaji (saj je posnetek na bližnjici tudi tu gor,če se ne motim) zatrjeval, da Ecigarete uporabljajo samo ženske in da je vse skupaj brezveze. No to je vsa silna slovenska zanost iz tega področja, ki jo premore trenutna zdravstvena srenja. V primerjavi z Angleškimi zdravniki niso "z" od zdravnikov!!! Žalostno ali pa tudi ne če le pogledamo kakšne čakalne vrste so namenoma za voljo lastnega zaslužka ustvarili, koliko denarja pokradejo po bolnicah preko javnih naročanj (toliko kot se ga zbere z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem) in navse zadnje, koliko smrti v bolnicah so zakrivili ti t.i. slovenski zdravstveni strokovnjaki. In da bi potem od teh ljudi, ki danes vladajo v slovenskem zdravstvu pričakovali kaj podobnega kot v Angliji, je dejansko nemogoče, je absurd in je skregano z dejansko oz realno sliko v slovenskem zdravstvu. Da bo mera polna pa so ob prevzemu omejitev iz EU direktive dodali še svoj lonček in prepovedali prodajo preko spleta, kar bo prizadelo večino vejparjev saj bo treba po tekočine v večja mesta, kar zame pomeni Ljubljano in 100 km v eno smer. Torej me je ta gnila država (res mi je popolnoma vseeno a propade danes ali jutri, samo da bo) prisilila da potujem 200 km, zapravljam denar za bencin, čas..čeprav EU uredba tega ni zahtevala. In celotno slovensko zgodovino se prav to na vseh področjih dogaja, ne vem ali smo tako preklet narod ali kaj, da smo vedno bolj papeški od papeža, kar že itak vseskozi poslušamo. Tega ne bi rabili narediti, da so nam tako omejili promet z Ecigaretami in to čisto brez vseh argumentov, podobno kot je ta EU uredba itak odtujena od ljudi in si res želim da ta Evropska skupnost čimprej crkne! Tega se je Evropa lotila popolnoma enako kot želijo za zmanjšanje terorizma omejiti promet z lovskim in športnim orožjem po tej logiki bi bilo bolje, da bi prepovedasli kamione in nože ter sekire....bruseljski pametnjakoviči!!!
In na vse zadnje, nisem pripadnik nobene politične opcije, ker so itak vsi isti, saj ko pridejo na položaji jim genetska zasnova zaukaže, da so bili hlapci in da morajo ostati še naprej hlapci, pa verndarle dobro vemo katera politična opcija je zagrenila slovenskim vejparjem življenje in vplivala na to, da bo čim manj kadilcev presedlalo na Ecigareto in jih bo tako poslednično še več umrlo in te opcije v življenju več ne volim in enako bom vplival tudi na svoje domače, da jim vsaj malo vrnem milo za drago. Enako pa bom povsod, kjer bo to le mogoče, tako na spletu kot v javnem življenju, kritično opozarjal na pokvarjenost teh političnih strank in kolikor se le da odvračal ljudi da jih volijo, vsaj zaradi lastnega zadoščenja, da sem se njim le maščeval.
Drugače pa si bom naredil dvoletno zalogo z močnimi nikotinskimi bazami (brez nikotinske baze vsaj VG so povsod v prosti prodaji) za dve leti potem pa bomo že videli kako in kaj!

Vape on in spomnite se na volitvah čez leto in pol kaj so nam ti, ki danes vladajo v Sloveniji, naredili!!!!
RANDOM_AVATAR
plamen
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 25 Jun 2016, 02:22
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 14 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a Aleks » 23 Feb 2017, 13:20

V primerjavi s kadilci smo pri tem zakonu vejperji žal potegnili ta kratko, in to konkretno. Če je bil osnovni namen zakona omejevanje kajenja in izenačitev EC z navadno, je na koncu izpadlo tako, da bodo kadilci komajda čutili novo regulacijo (pač bodo čiki 10 centov dražji, pa na slikce na škatlicah se bodo morali navadit), medtem pa se moramo vejperji pripraviti na tektonske spremembe.
Ironično je, da večina nas celo podpira neko pametno regulacijo EC, predvsem v smeri boljše urejenosti in varnosti trga EC opreme in e-tekočin. A od tega je v zakonu bore malo. Več ali manj lahko beremo le o nekih nerazumljivih, da ne napišem nesmiselnih regulacijah, kot so recimo velikosti tankov in embalaž za tekočine. Pa vsi mi tukaj natančno vemo (oz. bi morali vedeti), kje se dejansko skrivajo realne nevarnosti uporabe modov, predvsem mehanskih. In pa seveda v sestavi arom, ki so največja in pravzaprav edina neznanka v poplavi različnih tekočin na trgu.
O temu nič. Veliko pa o prepovedi oglaševanja (kar smo pravzaprav imeli že do sedaj, zato tudi razširjenost EC v Sloveniji pošteno caplja za sosednjimi državami), omejevanju informiranja in o prepovedi spletne ter čezmejne prodaje. In ravno zadnji dve sta za vejperje, predvsem novince, že kar katastrofa večjih razsežnosti. Z omejevanjem informacij se lahko drastično zniža nivo znanja uporabnikov EC in s tem tudi njihova varnost. Torej ravno nasprotni učinek, kot bi ga moral zasledovati zakon. Še večji udarec je prepoved spletne prodaje. Vsi vemo, da je v nasprotju z navadnimi cigaretami, ki jih lahko kupiš za vsakim vogalom, EC možno kupiti le v peščici fizičnih in spletnih trgovin. Prepoved bo, če uporabim optimistično različico, najmanj močno omejila dostopnost do opreme in tekočin. Da ne omenjam črnega trga, ki se v takšnih okoliščinah kaj rad razbohoti, in pa tveganj morebitnega garažnega izdelovanja opreme in nikotina.

Kaj natanko bo zakon prinesel, pravzaprav še nihče od nas ne ve. Napisan je pomanjkljivo in marsikje dvoumno, tako da bo interpretacija prepuščena ministrstvom in pa seveda inšpekciji. Prave učinke bomo tako videli šele čez nekaj časa. Osebno močno računam na prilagodljivost (in tudi iznajdljivost) naših trgovcev, da bodo tako oprema kot tudi nasveti še naprej na voljo :D

Za prehodno obdobje pa vsekakor svetujem premostitveno zalogico :?

Vape on!
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a Aleks » 25 Feb 2017, 20:04

ZOUTPI je bil objavljen v Uradnem listu št. 9/2017 v petek, 24. februarja 2017:

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad ... zalo/20179

V veljavo stopi 11. marca 2017.
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a gorpri » 03 Mar 2017, 04:11

Jaz bom vztrajal pri moji "teoriji" in sicer, da vsebnost nikotina nima veze, važno je, da je para! V kolikor to velja še za koga, ne bo nobenih težav z novim zakonom. Sam že zadnji dve leti kupujem tekočino brez nikotina!
Vsak lahko preizkusi mojo teorijo tako, da vejpa v temi! Zvečer v postelji, v temi zame vejpanje nima nobenega učinka, ne glede na vsebnost nikotina. Ker pare se itak v grlu ne čuti in če je ne vidim, ni nič od "elektronskega kajenja"!
Moja želja je, da bi nas vedno več vejpalo v posmeh tobačnemu lobiju, zato vam polagam, da postopoma znižujete vsebnost nikotina, ker boste ugotovili, da ga dejansko ne potrebujete!
RANDOM_AVATAR
gorpri
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 24 Okt 2016, 17:36
Dane zahvale: 4 times
Prejete zahvale: 10 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a Aleks » 06 Mar 2017, 16:03

Zaradi nejasnih in ponekod dvoumnih določil ZOUTPI so trgovci za mnenje oz. interpretacijo prosili pravno službo MZ in tudi prejeli odgovor. Po njihovih pojasnilih nikotinske baze (razredčen nikotin) ne štejejo kot tekočine v smislu definicije ZOUPTI in zato naj ne bi bile regulirane. To pomeni, da se bodo lahko še naprej prodajale tako v fizičnih trgovinah kot prek interneta, količinsko pa tudi ne bodo omejene na 10 ml in koncentracijo nic 20mg/ml.
Tudi gotove e-tekočine po ZOUPTI ne štejejo kot povezani izdelki in se bodo lahko prodajale prek interneta.

Nekoliko bolj negotova je usoda modov in RTA/RDA. Če je za komplete elektronskih cigaret (cigalike) slika popolnoma jasna (bodo regulirani), zna biti interpretacija za ločene sestavne dele za nas precej ugodnejša. Več o tem, ko bodo stvari jasnejše.
Prav tako nejasna je v tem trenutku še prekmejna prodaja. Tudi tukaj upamo na najboljše :D

Sicer pa več o vsem tem na spodnjih linkih, kjer bodo sproti objavljene spremembe:

http://zv-slo.si/pomembno-obvestilo-zou ... -tekocine/

http://www.pyursmoke.si/kaksne-sprememb ... tpi-zakon/
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a ElGrigon » 06 Mar 2017, 17:51

Kaj pa kdo ve kaj jaz naročim iz EU. V AT pa kolikor vem še nimajo takih zakonov.
Če mi je sedaj cenovno ustrezalo, mi bo še naprej.
Žalost samo za naše trgovce, ki se že zdaj borijo na slabem trgu.

Lp, ElGrigon
Uporabniški avatar
ElGrigon
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 373
Pridružen: 28 Jul 2014, 01:00
Kraj: Sv. Jurij v Slovenskih Goricah
Dane zahvale: 9 times
Prejete zahvale: 28 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a k2b » 07 Mar 2017, 13:43

Tisti trgovci ki nimajo prepovedano "cross border sales" ti bodo lahko poslali - najboljše da preveriš pri trgovcu kjer misliš kupiti.
Kolikor vem in vidim tukaj za Avstrijo - to ni dovoljeno - niso pa popolnoma ažurirani podatki....

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... iI/pubhtml
Slika

Slika
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a Aleks » 07 Mar 2017, 18:28

Žalost samo za naše trgovce, ki se že zdaj borijo na slabem trgu.


True. Žal :( In takšni ter podobni zakoni konkurenčnost samo še nižajo.

Kolikor vem, so tudi v Avstriji sprejeli takšen zakon. Kje v AT naročuješ?
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a ElGrigon » 07 Mar 2017, 20:22

Naročujem pri HisVape v bistvu je nemški proizvajalec.

Bom videl, kmalu bom naročil nekaj baze.
Uporabniški avatar
ElGrigon
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 373
Pridružen: 28 Jul 2014, 01:00
Kraj: Sv. Jurij v Slovenskih Goricah
Dane zahvale: 9 times
Prejete zahvale: 28 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a gorpri » 10 Mar 2017, 20:45

Aleks napisal/-a:
Žalost samo za naše trgovce, ki se že zdaj borijo na slabem trgu.


True. Žal :( In takšni ter podobni zakoni konkurenčnost samo še nižajo.

Kolikor vem, so tudi v Avstriji sprejeli takšen zakon. Kje v AT naročuješ?


Nekonkurenčnost, oziroma omejevanje konkurence je cilj tega zakona!!! Tobačna industrija je uvidela, da jih je povozil čas! Od kar obstajajo elektronske cigarete, so postali odveč in zdaj na vse načine mečejo "polena pod noge" novo nastali konkurenci namesto, da bi pograbili priložnost in sami začeli razvijati novo tehnologijo! S sredstvi, ki jih ima tobačna industrija na voljo, imajo veliko prednost. Vsekakor pa je njihova taktika obsojena na propad! S tem zakonom so zmagali bitko, vojna pa je že izgubljena!
Najbolj žalostno pri vsem tem je, da jim birokrati na finančnem in zdravstvenem ministrstvu, pri tem pomagajo! Res je, da ima proračun pri nižanju prodaje tobaka izpad, ne zavedajo pa se, da bi klub temu finančnemu izpadu v bistvu prihranili, saj se bodo posledično zmanjšali stroški zdravljenja bolezni, ki so posledica kajenja!
In zdaj, naj se vsak vpraša, kako naj bo ta država uspešna, če je nastrojena proti razvoju?!?
RANDOM_AVATAR
gorpri
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 24 Okt 2016, 17:36
Dane zahvale: 4 times
Prejete zahvale: 10 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a MUS1CFR34K » 12 Mar 2017, 03:52

pozdravljeni meni je nejasno glede prepovedi prodaje preko spleta planiral sem nakup box moda preko fast techa a zdaj ne vem ce lahko to zdaj naredim ni mi popolnoma jasno ce prepoved velja na splosno v sloveniji ali velja prepoved tudi za uvazanje ter kaj bi se zgodilo v primeru ce narocim box mod.
RANDOM_AVATAR
MUS1CFR34K
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 24 Avg 2016, 11:59
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 0 krat

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a Aleks » 12 Mar 2017, 12:34

MUS1CFR34K napisal/-a:pozdravljeni meni je nejasno glede prepovedi prodaje preko spleta planiral sem nakup box moda preko fast techa a zdaj ne vem ce lahko to zdaj naredim ni mi popolnoma jasno ce prepoved velja na splosno v sloveniji ali velja prepoved tudi za uvazanje ter kaj bi se zgodilo v primeru ce narocim box mod.


Pozdravljen, dobrodošel na forumu :D

Postavil si nagradno vprašanje :? . Pravzaprav je vse, kar za sigurno vemo, da novi zakon prepoveduje prodajo EC prek interneta in prekomejno prodajo. Ali prepoved zajema le komplete EC, ali pa tudi mode, še ni popolnoma jasno. Vprašanja so že nekaj časa na Ministrstvu za zdravje in upamo, da bo v prihodnjem tednu več jasno.

Trenutno bi ti svetoval, da malo počakaš, če se ti seveda res ne mudi. Po najbolj črnem scenariju ti lahko carina EC celo uniči in ti to uničenje celo zaračuna.
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: ZOUTPI sprejet - kako naprej?

OdgovorNapisal/-a ElGrigon » 12 Mar 2017, 14:19

Čim manj spraševati na ministrstvo. Itak nimajo pojma kako izgledajo modi in te naprave. Za mednarodni nakup pa naj prodajalec na paket izpiše Electronic Device. Plačaš davek glede na vrednost in je to to.
Uporabniški avatar
ElGrigon
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 373
Pridružen: 28 Jul 2014, 01:00
Kraj: Sv. Jurij v Slovenskih Goricah
Dane zahvale: 9 times
Prejete zahvale: 28 times

Naslednja

Vrni se na Splošno o elektronski cigareti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

cron