Kakšen tank svetujete in še kaj..

Kako pričeti, kje in kaj kupiti.
Vse, kar bi želeli vedeti, preden se odločite za elektronsko cigareto. Vse, kar vas zanima potem, ko ste se že odločili za elektronsko cigareto.

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a matjaz » 27 Maj 2017, 21:28

Uf fanta plamen in hattrick11, tole je pa bila moralna lekcija in iz srca vama HVALA za to. Res je malo kolebam in se tolažim, da če ne bo šlo še vedno nekje na skritem mestu čakajo "čiki", ampak po vsem prebranem ne bo tako. Me že ful grize, da bi začel s tem vajpanjem, samo kaj, ko še čakam, da dobim vse zadeve. Po sledenju pošte sodeč naj bi vse skompletiral nekje sredi prihodnjega tedna in potem se začne. povejta mi sta vidva kupovala narejene juice ali sta sam mešala že narejene baze vg/pg +nikotin in dodajala aromo, Ne vem ali naj izberen vg/pg v razmerju 50/50 ali 70/30 kot jih večina priporoča in teu potem dodam neko aromo? Plamen ti si zapisal da sam dodajaš aromo pa me zanima v kakšnem razmerju? Še večkrat bom prebral vajina zadnja odgovora, ker sta res enkratna, vzpodbuda. Hvala še enkrat ..odločen sem 100% ....držte pesti ;-)
RANDOM_AVATAR
matjaz
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 Maj 2017, 14:34
Dane zahvale: 16 times
Prejete zahvale: 0 krat

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a jero » 27 Maj 2017, 23:01

Pri mešanju imaš dve varijanti: arome ali koncentrati. Arome so tiste posamezne arome za katere potrebuješ recepte, entuziazem do mešanja, staranje in malce talenta. Začetnikom bi odsvetoval. Koncentrati so mešanica arom, ki jih je nekdo z izkušnjami že namešal vnaprej in staral vsaj kak mesec. Torej isto kot malinovec ali bezgov sok. V bazo naliješ neko razmerje koncentrata, dobro premešaš in gasa. Vsak ima rad neko svoje razmerje. Čeprav proizvajalci imajo neko priporočeno razmerje je ta odvisna od preveč faktorjev, da bi lahko govorili o nekih defenitivnih številkah (razmerje PG/VG, moč koncentrata, individualni okus, itd) plus to da radi pretiravajo iz očitnega razloga (€€€).

Dologoročno gledano je najcenejša varijanta nakup arom (če veš kaj počneš), sledijo koncentrati in končno narejene e-tekočine kjer poleg tekočine plačaš še trošarine, če kupuješ v Sloveniji.

Z razmerji je nekako tako: 50/50 je bil včasih nekakšen standard, saj so bili takrat na trgu tanki, ki niso imeli take prepustnosti tekočin kot danes. VG je namreč gostejši in tanki niso dovolj hitro dovajali tekočino na tuljavo. Hkrati pa VG naredi paro bolj gosto in polno kot PG. Večini je to všeč.

Moj predlog za začetek je, da kupiš 70VG/30PG z 6mg (Pink Mule: Purple Label) in par koncentratov od Twisted ali pa Egoist. Načeloma tisto kar ti diši že v štartu ti bo kul tudi vejpat... ni pa nujno. Pri vsakemu preveri priporočeno razmerje, ga prepolovi in probaj. Sčasoma lahko dodajaš vendar nikoli ne it več kot je priporočeno ker boš dobil okus po šamponu če pretiravaš. Za izračun si lahko pomagaš z aplikacijo [url="https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idland.oyvindi.e_juicelab"]e-juice lab[/url].

Sicer pa je itak že jasno, da ti bo uspelo. Pri vejpanju je namreč zelo pomembno, da greš v zadevo z neko željo po uspehu in željo po raziskovanju nečesa novega. S takim pristopom dobiš posebno miselnost, ko ti tudi slaba izkušnja ne predstavlja neuspeh temveč izziv. Ta miselnost pa je vidna iz tvojega pisanja :)
Uporabniški avatar
jero
Veteran
Veteran
 
Prispevkov: 446
Pridružen: 03 Sep 2015, 01:00
Kraj: Notranjska
Dane zahvale: 167 times
Prejete zahvale: 214 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a matjaz » 28 Maj 2017, 13:19

Hvala jero tudi tvoji nasveti so enkratni in kažejo pot kako in kaj je s temi bazami, aromami, mešanjem itd. Tudi sam sem imel nekako namen vzeti 70VG/30PG z 6mg ali 12mg nikotina, da ne bo na začetku kakšo pomanjkanje nikotina ;-) . Koncentrate pa itak po svojem okusu, morda kar okus kakšnega tobaka, ... vrjetno pa tekočine naročate http://www.e-tekucine.eu, kot sem razbral s tega foruma?
Hvala še enkrat
lp Matjaz
RANDOM_AVATAR
matjaz
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 Maj 2017, 14:34
Dane zahvale: 16 times
Prejete zahvale: 0 krat

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a hattrick11 » 29 Maj 2017, 03:43

Pre
Zadnjič spremenil hattrick11, dne 20 Jun 2023, 09:25, skupaj popravljeno 1 krat.
RANDOM_AVATAR
hattrick11
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 03 Dec 2016, 18:03
Dane zahvale: 23 times
Prejete zahvale: 18 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a Aleks » 29 Maj 2017, 14:48

Dobrodošel med nami :D

Kot vidim, so ti fantje dali že veliko zelo koristnih nasvetov. Pa da še malo pristavim svoj piskrček:

Mislim, da ti je hattrick dal zelo dober nasvet, da se vsaj na začetku izogneš DIY. Za izdelovanje svojih setupov in tekočin vseeno potrebuješ nekaj predznanja in tudi izkušenj, te pa bodo prišle s časom.
Tudi jaz predlagam, da zaviješ do prve trgovine in si nabaviš dve, tri gotove tekočine, s katerimi boš vstopil v svet vejpanja. Pri izbiri pa naj ti bo v pomoč nos.
Kar se atomizerjev tiče, definitivno potrebuješ model, ki najbolje simulira kajenje cigaret, to so M2L atomizerji. Od tistih, ki sem jih sam probal, mi je še najbolj ustrezal Nautilus mini:

https://www.fasttech.com/products/0/100 ... learomizer

Še vedno ga uporabljam in res nimam nobenih težav. Obstaja tudi večja različica, a okus je izrazitejši pri manjših tankih. Nadalje svetujem, da za začetek nabaviš grelne glave nad 1 ohm, sam uporabljam tele:

https://www.fasttech.com/products/0/100 ... learomizer

Kar se razmerja PG/VG tiče bi svetoval, da izbereš tekočino (ali bazo, če se odločiš za DIY) z višjim deležem PG. Ta ti namreč da večji throat hit - to je tisto značilno "praskanje" po grlu, ki ga poznamo od kajenja in ki ga bivši kadilci najbolj pogrešajo. Poleg tega je PG nosilec okusa, pri večinskem VG ti zna bit okus na začetku prešibak.
Kot začetniku ti svetujem vsaj 50/50 ali celo 70/50 PG/VG. S časom lahko potem počasi prehajaš na večjo vsebnost VG.

Za vsebnost nikotina je 12 mg/ml kar pravšnja količina za začetek, čeprav bi glede na tvojo opremo znalo zadostovati tudi 6 mg/ml. Je za preverit.

Če boš imel še kakšna vprašanja pa kar na plan z njimi :D

Želim ti uspešen začetek in vape on :!:
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a Aleks » 29 Maj 2017, 14:54

hattrick11 napisal/-a:Btw, ravno eksperimentiram s kloniranjem tega white castla. Ima kdo kak recept za tega?


Hattrick, tole bo zate, sem si od Jerota sposodil recept :D :

Castle Long
Acetyl Pyrazine 5% 2%
Bourbon (Vanilla Bourbon) (FA) 2%
Brown Sugar (TPA) 2.5%
Coconut Extra (TPA) 4%
Kentucky Bourbon (TPA) 5%
Oak Wood (FA) 2.5%
Toasted Almond (TPA) 3%
Vanillin 10% (TPA) 2%
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a hattrick11 » 30 Maj 2017, 14:03

Cast
Zadnjič spremenil hattrick11, dne 20 Jun 2023, 09:25, skupaj popravljeno 1 krat.
RANDOM_AVATAR
hattrick11
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 03 Dec 2016, 18:03
Dane zahvale: 23 times
Prejete zahvale: 18 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a borutk1973 » 01 Jun 2017, 00:41

Jaz bi pa Matjažu priporočal da začne z kakšnim od AIO (Joyetech) ki so že od 16€ na FF, kjer skrbiš samo za coile(2 coila sta že zraven, 8€ za 5kosov pri FastTech), vse ostalo je ugrajeno v napravo. Ko si enkrat "notri" v vape-u, pa prešaltaš na pico-ta.
Sem ugotovil da če dotočiš juice ko je še 1/4 juica v tanku ti coil dalje zdrži, jaz jih menjam na 4 tedne, pa so še v redu, nimajo zažganega okusa.

Na tak način sem jaz prešaltal na vap pred 3 meseci. PA cigarete nisem nehat takoj, ampak postopoma. Prvi dan namesto 2 čikov vape, 3 dan že namesto 4... Sem pa kadil pol škatle west light na dan tako da sem začel z 12mg kupljeno namešano tekočino. Sedaj si že sam kupujem baze in arome in mešam okuse, naročen imam mod in 2 tanka.

Moj nasvet: Ne se zaletet na polno v vape ker mogoče ti ne bo všeč. Mojemu kolegu gre vedno na bruhanje ko mu dam za sprobat.

Joyetech AIO
https://www.fasttech.com/products/3031/ ... -cigarette
MTL vaper
Joyetech D22
iStick Pico + Cubis Pro
SXK S80 + Cubis itd....
RANDOM_AVATAR
borutk1973
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 06 Mar 2017, 13:28
Dane zahvale: 10 times
Prejete zahvale: 2 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a matjaz » 01 Jun 2017, 10:44

Vsem res hvala za nasvete, tako glede izbire tanka in ostalih zadev, kot tudi tekočin. Zdaj čakam samo še tank, ki prihaja iz vzhoda. Ko prispe bom res za začetek kupil že pripravljene tekočine tako kot svetujete, kasnje pa se lotim experimentiranja tudi sam. Koko bodo zadeve tekle, ko vse sestavim in preizkusim, vas bom seveda obveščal. ker za biti zanimovo tudi nekomu, ki je na moji stopnji...torej uvajanje v svet pare.
lp Matjaž
RANDOM_AVATAR
matjaz
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 Maj 2017, 14:34
Dane zahvale: 16 times
Prejete zahvale: 0 krat

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a matjaz » 13 Jun 2017, 14:11

Evo, ponovno se javljam. V petek sem začel z puhanjem, in naj se najprej pohvalim, da sem do danes (torek) pokadil eno samo klasično cigareto. Yeaa..Skratka, če bo šlo tako naprej upam da so klasični čiki zgodovina za vedno (nimam niti najmanjše želje , da bi ga prižgal)!! Najprej se "tankal tekočino z 50/50 12mg nikotina, kar je bilo odločno preveč, sem jo takoj zamenjal z 50/50 6mg in še pri tej imam občutek, da je nikotina preveč. Tako da bom sedaj naročil še 70/30 3 mg nikotina in upam, da bo ta ok. Dnevno porabim okoli 4ml - 6ml, kar upam; da ni preveč. Koliko popuhate ostali koliko ml dnevno? Arome me niti ne mikajo zaenkrat, sicer ima trenutna tekočina aromo tobaka, vendar se mi zdi vse skupaj malo presladko. Bom še preizkušal pa da vidimo kam me pripelje "para"...
Zanima me, če hrvat tekočine še pošilja poreko meje odkar je sprejet novi zakon, morda kdo kaj ve na to temo?

lp Matjaž
RANDOM_AVATAR
matjaz
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 Maj 2017, 14:34
Dane zahvale: 16 times
Prejete zahvale: 0 krat

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a ales100i » 14 Jun 2017, 17:41

Sploh za začetek svetujem bilo kaj od Wotofo-ta. Vrhunski tanki za mali denar. Sploh karkoli iz serije Serpentov: Mini, Mini RTA,... So majhni, ampak to je res edina slabost (če to sploh jemljemo kot slabost, ker so zaradi majhnosti dosti bolj primerni za nosit okrog in pašejo praktično na vsak mod, sploh recimo na Pico-te). Plusov na drugi strani pa miljon: izredno kvalitetna izdelava, neverjetno lahko se menja žica in vata, noben ni pri meni do zdaj puščal niti kapljice, vejpa se jih na smešno nizkih wattih (jaz recimo na cca. 25), kar je super za porabo in predvsem za baterijo. Zmaga pa tako ali tako okus. Po moje se težko kdo v tem rangu meri z njimi. Tudi pare je čisto dovolj (vsaj za moj okus).

Aja mogoče še ena slabost za nekatere (za mene ne, ker sem čisti DL), niso primerni za MTL, ker so odprtine prevelike, ko ga pa pripreš, pa je preveč priprto.
RANDOM_AVATAR
ales100i
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 Jun 2017, 17:20
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 9 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a ales100i » 14 Jun 2017, 18:07

matjaz napisal/-a:Evo, ponovno se javljam. V petek sem začel z puhanjem, in naj se najprej pohvalim, da sem do danes (torek) pokadil eno samo klasično cigareto. Yeaa..Skratka, če bo šlo tako naprej upam da so klasični čiki zgodovina za vedno (nimam niti najmanjše želje , da bi ga prižgal)!! Najprej se "tankal tekočino z 50/50 12mg nikotina, kar je bilo odločno preveč, sem jo takoj zamenjal z 50/50 6mg in še pri tej imam občutek, da je nikotina preveč. Tako da bom sedaj naročil še 70/30 3 mg nikotina in upam, da bo ta ok. Dnevno porabim okoli 4ml - 6ml, kar upam; da ni preveč. Koliko popuhate ostali koliko ml dnevno? Arome me niti ne mikajo zaenkrat, sicer ima trenutna tekočina aromo tobaka, vendar se mi zdi vse skupaj malo presladko. Bom še preizkušal pa da vidimo kam me pripelje "para"...
Zanima me, če hrvat tekočine še pošilja poreko meje odkar je sprejet novi zakon, morda kdo kaj ve na to temo?

lp Matjaž


Super ti gre, moraš samo vztrajat. Jaz recimo odkar sem pred dvema letoma začel vejpat, nisem skadil niti ene same cigarete. Pa sem prej dve škatli na dan puhal. Ampak jaz vsakemu, ki se podaja na to pot povem, da vejpanje ni nujno za vse. Da smo si ljudje različni. Eni lahko prešaltajo z danes na jutri, eni rabijo dalj časa, eni pa žal nikoli ne najdejo v vejpanju zamenjave in se vrnejo na cigarete. Se pa absolutno splača vztrajat, ker je pozitivnih učinkov prenehanja kajenja miljon in so bili že 100x navedeni, tako, da ne bom še enkrat jaz utrujal s tem.

S časom boš šel na vedno manj nikotina in na večje procente VG. Vsaj pri meni je bilo tako, in koliko se menim z drugimi, je enako. Jaz sem se nekako po enem letu ustalil na 80/20 in 3mg. Sem probal nikotin še malo zmanjšat, ampak potem imam mašino cel čas v ustih. Bom še malo moral vztrajal pri 3mg. :D

Koliko puhaš na dan je ful odvisno od tvojega "set-up"-a. Če boš žgal velike tanke na 50 in več wattih, na dve glavi, po možnosti kake clapton žice, si hitro pri 20 ml na dan. Poraba se je pri meni v prvem letu kr povečevala od recimo 3 ml na dan, pa do cca. 15,zdaj sem se spustil nazaj na 10, kjer sem se nekako ustalil. S časom mislim, da potem nehaš iskat vedno več pare, več wattov in nikotina, ampak začne prevladovat želja po okusu. Če boš prebral moj prejšnji vpis, boš videl, da sem jaz recimo prešaltal nazaj na manjše tanke in manjše watte, ki so bolj orinetirani na okus in manj na paro. Sploh ti novi RTA tanki so po moje velik korak naprej v enostavnosti uporabe in vedno enakemu vejpu.

Iz zgoraj navedenega boš hitro ugotovil, da so arome in lastno mešanje kar nuja. Ne samo, da je fino delat tekočine po svojem okusu, ampak ko enkrat prideš čez 10 ml na dan, so kupljene narejene tekočine hitro dražji užitek, kot so bili cigareti. Sploh ni težko, samo probat je treba. Isto z lastno izdelavo glav. Marsikomu postane oboje kr neke vrste hobi in z izkušnjami si potem lahko narediš celotno zadevo točno takšno kot tebi paše. Plus tega kupljene glave meni nikoli niso dale niti približno takega okusa, kot tiste, ki si jih delaš sam.

Pri okusih je pa tako. Večina nas je na začetku iskala okuse, ki so bolj podobni cigaretom, kasneje pa vedno bolj šaltaš na sadne in druge okuse. Kar ti je danes presladko, boš videl, da bo čez čas ravno prav, ali celo premalo. Obvezno pa okuse mešaj. Vsaj 2-3 ves čas v rotaciji. Vsi vejperji imamo skrito željo najti ultimativni "all day" vape, ampak je to po moje izredno težko dosegljivo. Kar ti paše danes, ti mogoče čez dva meseca ne bo. Sploh pa, če boš ves čas vejpal en okus, boš s časom videl, da boš okus vedno manj zaznaval, lahko se zgodi celo da ga sploh ne boš več zaznal. Pri okusih je zelo pomembno, da si tudi seznanjem s pojmom "Vapers tongue". Kaj točno je ne bom zdaj tu razpredal, tako, da poguglaj, da boš pripravljen, če se ti zgodi. Gre v bistvu, da se včasih zgodi, da boš čisto izgubil okus za vejpanje. Vse bo ali brez okusa, al pa bo prevladoval kisel, pokvarjen okus. Pomembno je, da se s tem ne obremenjuješ preveč in da počakaš, da mine (kaj takrat delat, da mine hitreje, tudi poguglaj, če boš v situaciji). Pomemebno je pa vedeti zato, ker se lahko, če ne veš za kaj gre, hitro napsihiraš, da je nekaj narobe. In potem menjavaš opremo, okuse, si nervozen in ker je zadeva v veliki meri tudi psihološka, samo poslabšuješ zadevo. Tako je bilo pri meni, ko sem ga prvič doživel. Nisem vedel kaj se dogaja in je trajalo kar več tednov, da sem se ga znebil. Ko sem končno začel guglat in se izobrazil, sem se ga znebil v par dnevih.

Pri hrvatih trenutno še lahko kupuješ, ravno včeraj je prišla pošiljka baz z nikotinom iz Hrvaške brez težav, jutri pa pričakujem pošiljko arom iz Anglije. Tako, da zaenkrat še ni panike. Tudi en tank sem že kupil s Kitajske po uvedbi zakona, pa je prišel brez težav.

Kakorkoli, samo vztrajaj. Če ti pa kaj ne bo jasno, pa guglaj, vprašaj na forumih, je treba kar obsežno znanje osvojit, da so ti stvari potem jasne in lažje in da uživaš maksimalno v vejpanju.
RANDOM_AVATAR
ales100i
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 Jun 2017, 17:20
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 9 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a matjaz » 16 Jun 2017, 09:04

ales100i hvala za tako bogat odgovor, ki vsebuje res veliko uporabnih nasvetov, prdvsem, kako in kaj, ko si enkrat v svetu "pare". Ja, in res je odpira se malo morje možnosti, idej, okusov in še marsičesa, tako, da bom testiral počasi in s potrpežljivostjo. Zaenkrat sem zelo zadovoljen, edin kar še čakam je nikotinska raztopina, sem naročil kar tole: https://goo.gl/bzwzQ2 , in je zadeva na poti, potem pa najdem še kakšne arome in poizkusim malo mešat. Koliko časa pa mora potem ta mešanica stati, da doseže željen učinek. Vrjetno takoj po mešanju ni priporočljivo uporabljati tekočine, ali pač?

Še enkrat hvala ales100i
lp Matjaž
RANDOM_AVATAR
matjaz
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 Maj 2017, 14:34
Dane zahvale: 16 times
Prejete zahvale: 0 krat

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a ales100i » 16 Jun 2017, 12:09

matjaz napisal/-a:ales100i hvala za tako bogat odgovor, ki vsebuje res veliko uporabnih nasvetov, prdvsem, kako in kaj, ko si enkrat v svetu "pare". Ja, in res je odpira se malo morje možnosti, idej, okusov in še marsičesa, tako, da bom testiral počasi in s potrpežljivostjo. Zaenkrat sem zelo zadovoljen, edin kar še čakam je nikotinska raztopina, sem naročil kar tole: https://goo.gl/bzwzQ2 , in je zadeva na poti, potem pa najdem še kakšne arome in poizkusim malo mešat. Koliko časa pa mora potem ta mešanica stati, da doseže željen učinek. Vrjetno takoj po mešanju ni priporočljivo uporabljati tekočine, ali pač?

Še enkrat hvala ales100i
lp Matjaž

Ja. To pa je kr mala znanost oz. boljše rečeno, različno od primera do primera. Sicer so se v zadnjem času pojavili sistemi shake'n'vape, kjer lahko vejpaš takoj potem, ko si zmešal. Probal in se ne strinjam. Iz mojih izkušenj je dobro pustiti vsako mešanico zoreti vsaj 24 ur. Obstaja celo neko nenapisano pravilo, da se čisto sadni okusi pustijo zoreti vsaj 3 dni, tobačni in kremasti pa dosti dalje, celo do 1 meseca. Težko rečem. Eni proizvajalci v opisih arom navajajo kako dolgo je treba pustiti zoreti, eni pa ne. Eno je pa zagotovo, da se z zorenjem spreminja okus. In to pri nekaterih zelo očitno. Prvo prevladuje nekaj, potem nek drug okus, na koncu pa mogoče spet nek tretji. Tak tipičen primer so mentolove arome al pa tiste z dosti karamele. Prvih par dni čutiš praktično samo mentol al pa karamelo, kasneje se mentol malo umiri in pridejo ven tudi drugi okusi. Tako so ene arome nekomu boljše po treh dneh, enemu po enem tednu, eni pa puščajo tudi po več kot mesec. Vsakemu svoje. Moraš probavat. Pomembno je samo, da ko zadeva zori, da je v temnem prostoru (kaki omari) in da ni prevroče, ker se lahko tekočina "skuha", torej na sobni temperaturi. Prav je tudi, da tekočino v času zorenja vsak dan vzameš iz omare, predihaš (iztisneš ven zrak), premešaš in vrneš v omaro. Zadeva je primerna za vejpat takoj ko se izločijo različni neprijetni priokusi, zelo pogost recimo kovinski priokus (različni od vrste arome). Če boš videl, da se priokus nikakor noče izločiti, je včasih koristno pustiti mešanico odprto čez noč da se zlufta. V glavnem za vsako malo bolj znano aromo najdeš na googlu recepte ljudi in njihove izkušnje z zorenjem. Boš videl, da so eni pravi znanstveniki (v stilu: to mešanico delam samo, ko je polna luna, po dveh dneh jo odprem in dam čez noč na okno v pritličju obrnjeno na sever,... :-) ). Med zorenjem bo mešanica menjavala barve, vonj in to je čisto normalno. Kot že rečeno pa bo pred vsem menjaval tudi okus.

Še nekaj. Eni zagovarjajo tudi pospeševanje zorenja. Takoj ko zmešajo, dajo flaško v mikrovalovko za pol ure, al pa v vrelo vodo. Sem probal in dejansko deluje, je pa dejstvo, da bo okus mešanice vseeno drugačen, če ga pustiš zoreti naravno. Kar je seveda lahko dobro ali slabo. Spet odvisno od okusa.

Glede na to, da si še nov, pa bi ti vseeno priporočal, da za začetek mešaš že pripravljene arome. Za mešanje po receptih boš imel dovolj časa, ko boš ugotovil kaka je tvoja paleta okusov. Ker če ti je nek okus dober za jest, še ne pomeni, da ti bo dober za vejpanje. In če mešaš po receptih, si moraš nabavit kar nekaj enookusnih arom, ki grejo v receptih noter tudi po 1% in potem ko ugotoviš, da ti ne paše, ti ostaja en kup neuporabljenih arom.

EDIT: aja pa še to. Večina proizvajalcev piše na flaške procente koliko bi se naj dalo arome v mešanico. Ne še držat tega kot pijanec plota. Boš sam videl kaj ti paše. Včasih pri manjšem procentu okusi bolj izstopajo recimo. Jaz po izkušnjah vse mešam na cca. 50%-70% predlagane količine. Seveda pa se je pri tem treba zavedati, da na moč okusa vpliva tudi razmerje PG/VG. Več kot je not PG bolj je v teoriji izrazit in grobi okus, več VG pa na drugi strani da več pare in bolj gladek okus. Ne vem, če ti ima smisel to kar sem napisal. :-)

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
RANDOM_AVATAR
ales100i
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 Jun 2017, 17:20
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 9 times

Re: Kakšen tank svetujete in še kaj..

OdgovorNapisal/-a Aleks » 16 Jun 2017, 16:01

ales100i je res napisal dober priročnik :D

Jaz ti svetujem, da na začetku izbereš koncentrat in ne posamezne arome. Razlika je v tem, da je potrebno za kompleksnejši okus zmešat več arom skupaj (posamezna aroma je lahko precej brezvezna), za kar pa je potrebno kar nekaj izkušenj. Pa seveda precej časa, ker morajo tekočine potem zoreti. Koncentrati pa so že starani in so načeloma tekočine takoj pripravljene za vejpanje (čeprav je vseeno dobro pustiti tekočine pri miru vsaj dan, dva).

Kar se staranja tiče si je dobro pustiti čas. Vsako zmešano tekočino pustim zoreti vsaj mesec dni, pri tem pa ne kompliciram. Po mešanju pustim, da se "zlufta" za nekaj ur, potem pa v omaro. Tu pa tam premešam, in to je to.
Drugače pa nekako velja pravilo, da je sadne okuse potrebno pustiti zoreti cca. 2 tedna, tobačne, kremaste in oreškaste zvarke pa vsaj tri (ali pa celo mesec in več).

Pa še to: to, katera aroma ti bo všeč, pa ti bo še z največjo gotovostjo povedal tvoj nos :D
Slika
Uporabniški avatar
Aleks
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 205
Pridružen: 24 Mar 2016, 12:30
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 52 times
Prejete zahvale: 121 times

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Kotiček za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron