Napisal/-a ovale » 01 Dec 2014, 17:48
No, če nihče drug noče, bom pa jaz.
Res je, dnevnik me je povabil prejšnji teden na intervju, kot vejperja.
Torej naj naredim en okviren povzetek pogovora, saj je bil le-ta ena redkih pozitivnih objav glede e-cig v slovenskih medijih.
Koliko časa uporabljate elektronske cigarete?
Vejpam dve leti in pol, začel pa sem, ker sem želel prenehati s tobakom. Za e-
cigarete sem sicer slišal že veliko prej, vendar se kot strasten kadilec, dolgo nisem zmenil zanje. Vse skupaj se mi je zdelo bolj kot slaba šala, dokler mi niso znanci dali sporbat prave elektronske cigarete. Poskusil sem jo in si jo naslednji dan tudi sam nabavil. Praktično isti trenutek sem prenehal kaditi tobačne cigarete. Sčasoma sem prišel do spoznanja, da z e-cigareto mesečno privarčujem precej denarja, pa tudi na lastnem počutju sem kar hitro zaznal spremembe - ni bilo več neprestanega kašljanja, piskanja v pljučih, pogostih prehladov, kondicija se mi je izboljšala, prav tako okus in podobno. Cilj dosežen 100%.
Kaj si mislite o novi evropski tobačni regulativi?
Mislim, da je nova evropska tobačna direktiva je preveč ohlapna, zato državam oziroma predvsem tobačnemu in farmacevtskemu lobiju na stežaj odpira vrata, da zlorabita zakonodajo in posledično uveljavita splošno prepoved vejpanja v zaprtih javnih prostorih, kar pa je le ena od velikih prednosti, ki nam
jo ponuja elektronska cigareta. Osemdeset let so potrebovali, da so regulirali tobačne izdelke, čeprav so že vsaj 50 let vedeli, da so zelo škodljivi. Pri poskusu regulacije elektronskih cigaret pa dajejo občutek, da jih želijo zatreti že v kali, kar je licemerno, saj je vsem jasno, da gre za veliko manj škodljiv izdelek kot je tobak. Logično bi bilo, da bi Svetovna zdravstvena organizacija izhajala iz stališča, da so e-cigarete krasna alternativa smrtonosnim tobačnim izdelkom. Neodvisne raziskave kažejo, da če ima tobačna cigareta indeks škodljivosti 100, potem ima elektronska cigareta indeks 4. Če naredimo alkoholno primerjavo: tobačna cigareta je primerljiva s pitjem stoodstotnega alkohola, e-cigareta pa s pitjem piva.
Ste kdaj preizkusili prenehati z obliži, žvečilkami ali drugimi pripomočki za
odvajanje od kajenja?
Obliži se pri meni niso ravno obnesli, ker mislim, da je za kadilca obred kajenja
bolj pomemben, kot sam nikotina. Pri kadilcih je namreč, še najbolj
prisotna psihološka odvisnost ? vedno moramo namreč nekaj držati v rokah ipd.
Še kdaj poskusite navadne cigarete?
Poskusim jih na vsake pol leta, da se prepričam, ali so navadne cigarete res tako
zanič. No, res so tako zanič.
Koliko mislite, da si škodljive elektronske cigarete?
Škodljivo je tudi prekomerno pitje kave, ker s tem vnesemo vase veliko kofeina. Da ne govorimo o škodljivosti sladkih ali energijskih pijač.... Konec koncev je tudi hoja po mestu škodljiva zaradi raznoraznih izpušnih plinov, ki so v ozračju. Toda če je nikotin nekako ekvivalenten kofeinu, kar dokazujejo zdravniki, potem se razen tega nimamo česa bati pri elektronskih cigaretah. V tekočem polnilu so, poleg vode, prisotni še arome, propilen glikol in glicerol, ki pa so v kozmetični, farmacevtski in prehranski industriji prisoten že 80 let. Zanimivo, da jih do pojava elektronske cigarete nihče ni posebej problematiziral.
elektronske cigarete med seboj različne. Tudi nekateri
zagovorniki e-cigaret zato menijo, da bi bilo treba sprejeti normative, kaj
sploh lahko tekoča polnila e-cigaret vsebujejo. Kaj pravite na to?
S tem se strinjam. S tem bi se morala ukvarjati evropska normativa, pa se ne.
Namesto tega se direktiva ukvarja z banalnimi stvarmi, kot na primer, kakšne
velikosti naj bo polnilo oz. kartuša. Vzpostaviti bi morali nadzor nad proizvajalci
tekočin, da ne bi dajali vanje spornih primesi, s katerimi želijo znižati
proizvodne stroške. Tega je na trgu danes ogromno.
Zakaj menite, da ima Svetovna zdravstvena organizacija tak odpor do elektronske cigarete?
Moje mnenje je, da so žal, v največji meri na delu lobiji, predvsem tobačni in
farmacevtski, ki skušajo elektronsko cigareto diskreditirati. Pri ameriškem
poslovnem portalu Bloomberg so izračunali, da bo do leta 2023 prodaja e-
cigaret dosegala enak tržni delež kot tradicionalni tobačni izdelki. Tu gre iskati
odgovor, zakaj so vsi proti. Torej, resna grožnja dobro ustaljenemu denarnemu
krogotoku tobaka, katerega je elektronska cigareta pričela vse bolj resno ogrožati. Poleg tobačnih, so na delu tudi farmacevtski lobiji. Farmacevtska industrija izgublja tržni delež na področju obližev. In dolgoročno, predvsem na prodaji zdravil. Če povzamemo, da je je e-cigareta toliko manj škodljiva, bo farmacija v prihodnosti predvidoma prodala tudi toliko manj zdravil. Tega ne smemo zanemariti. Priznani strokovnjak s področja medicine Dr. Umberto Veronesi, znanstveni direktor evropskega inštituta za onkologijo, pravi, da bi lahko skorajda popolnoma izkoreninili pljučnega raka, če bi vsi kadilci iz tobačnih prešli na e-cigarete. Dr. Riccardo Polosa, italijanski raziskovalec in direktor italijanske protikadilske lige, sicer podpornik e-kajenja, pa pravi, da ga tudi preseneča, kako hitro se je zdravstvena organizacija lotila e-cigaret, saj če bi tako hitro ukrepali v primeru ebole, danes ne bi imeli takšne epidemije. Skratka, ogromno denarja je v ozadju.
Nekateri slovenski eksperti opozarjajo, da so elektronske cigarete produkt tobačnega lobija. Kaj pravite na to?
Res je sicer, da se želi tobačna industrija vključiti na trg e-cigaret, vendar ji to ne uspeva najbolje, ker njihovi produkti ne dosegajo kvalitete najbolj priznanih proizvajalcev e-cigaret. Njim se očitno še vedno najbolj izplača prodajati to, kar prodajajo že 100 let, tobak torej.
Kaj menite o prihodnji prepovedi vapanja v zaprtih prostorih - priporočiko who?
Najprej je treba namreč dokazati, da je nekaj škodljivo, preden to prepovemo.
Tako stališče je tudi precej sprenevedavo do obstoječih uporabnikov elektronskih cigaret, ki so končno našli veliko manj škodljivo alternativo tobaku, in ? predvsem - nepravično do tistih, ki bi radi v prihodnosti, veliko zlo zamenjali z manjšim. Take prepovedi niso nikakor v javnem interesu, ampak gre za čisti poseg v osebno sfero. Več kot očitno je, da to priporočilo zdravstvene organizacije ni vojna napoved tobačni industriji, ampak poseg z namenom njene vnovične krepitve. Ista organizacija tudi sprenevedavo trdi, da ni dovolj dokazov, da bi lahko z e-cigareto opustili kajenje tobaka, kar se meni kot vaperu - zdi naravnost smešno.