Najbrž smo vsi že slišali za elektronsko cigareto, od tu naprej pa imamo različne informacije.
Nekateri kadilci, ki so razmišljali o tem, da bi z navadnih cigaret prešli na elektronsko, so najbrž naleteli na članke, ki uporabo močno odsvetujejo z obrazložitvijo, da bo vašim pljučem naredila več škode, kot vsakdanje delo v premogovniku.
Kaj je torej res in kaj ni?
Pojdimo lepo po vrsti.
Elektronska cigareta deluje tako, da upari tekočino, ki je sestavljena iz mešanice propilen glikola in/ali rastlinskega glicerina. Mešanica je lahko v kakršnemkoli razmerju teh dveh sestavin, lahko pa vsebuje le eno od njiju.
Poleg tega je tekočina lahko sestavljena iz različnih arom, ki se uporabljajo tudi v prehrani in različnih stopenj nikotina.
Na trgu lahko najdemo dovolj izdelkov različnih proizvajalcev z različnimi razmerji za vsak okus in potrebo.
V slovenskih medijih se poleg prispevkov prodajalcev, pojavljajo prispevki, ki navajajo raziskave, da so te tekočine izredno škodljive.
Kaj je torej res? Na eni strani imamo prodajalce, ki seveda hvalijo svoj izdelek, na drugi pa zagrizene borce proti kajenju, vsak pa navaja svojo resnico kot edino pravilno.
Vsak si lahko ustvari svoje mnenje že s kratkim brskanjem med poplavo strani v angleščini. Za tiste, ki pa angleško ne razumejo dovolj, pa informacij v slovenščini ni dovolj, da bi si lahko ogledali obe plati medalje.
Zaenkrat samo na kratko, natančneje o različnih preiskavah in zelo zanimivih izjavah strokovnjakov pa kdaj drugič.
Koliko elektronska cigareta zares škodi?
To je vprašanje, ki tistega, ki razmišlja, da bi prešel na alternativno obliko kajenja, najbolj bega.
Res je, da dolgoročne raziskave niso in ne morejo biti narejene, saj ne obstaja dovolj časa, če pa pogledamo sama dejstva, pa je kajenje elektronske cigarete veliko varnejši način dovajanja nikotina.
Navadna cigareta vsebuje 599 dodatkov, pri gorenju proizvaja preko 4000 škodljivih kemikalij, od teh več kot 60 rakotvornih.
Tekočina elektronske cigarete vsebuje le propilen glikol, rastlinskegi glicerin, nikotin in arome, ki se uporabljajo v prehrani.
Zakaj torej naši mediji navajajo, da je raziskava pokazala, kako škodljive so elektronske cigarete?
Vsi ti članki se opirajo na grško raziskavo, podprto tudi s strani Pfizerja. Kako deluje ta farmactevtski gigant pa si lahko preberemo nekaj tudi v slovenskem jeziku.
Tudi o eni izmed sodelujočih v raziskavi, Christini Gratziou se lahko najdejo informacije, ki zasejejo dvom v kredibilnost.
Medtem, ko je narejenih že veliko različnih raziskav o elektronski cigareti, se naši mediji opirajo le na eno, in še ta je dvomljiva.
Zakaj tako?
Zelo verjetno so v ozadju farmacevtski giganti, ki ne želijo izgubiti uporabnikov farmacevtskih pripomočkov za odvajanje od kajenja. Če pa že, potem želijo prodajati elektronsko cigareto v lekarnah. Paradoks?
Zaključek
Prehod na elektronsko cigareto je veliko bolj varen, kot vztrajanje pri navadni.
Čeprav je veliko možnosti, da nam bodo možnost kajenja e-cigaret kmalu omejili, vzeli, ali pa nam jih prodajali samo v lekarnah na zdravniški recept, to ni zato, ker želijo, da bi bili zdravi, ampak zaradi drugih interesov, ki so v ozadju.
In še moja osebna izkušnja; odkar ne kadim več navadnih, ampak elektronske, ne kašljam več, lažje diham, hoja v hrib je enostavnejša brez lovljenja sape in še ljudje okoli mene so bolj zadovoljni, ker ne smrdi. Je treba še kaj dodati?