Nemci zbirajo podpise o neizvajanju člena 20 direktive o tobačnih izdelkih, ki govori o elektronskih cigaretah. Nemški Bundestag lahko odloči, da direktivo (člen 20), ki se nanaša na "elektronske cigarete", ni treba izvesti. Zadeva pa ni omejena samo na Nemčijo temveč jo lahko podpišejo tudi posamezniki iz drugih držav. Potrebujejo 50.000 podpisov do 20.1.2016.
Naprošam vse vejperje in vejperke, da si vzamejo 5 min in zadevo podpišejo. Glede na to kako se naše vlade vedno v vsem zgledujejo z Nemčijo bi rekel, da je skoraj isto kot, če bi podpisovali za Slovenijo.
Peticijo lahko podpišete tukaj: https://epetitionen.bundestag.de/petiti ... 53.nc.html
Navodila v angleščini: https://www.facebook.com/notes/norbert- ... age&_rdr=p
Kaj prinaša ta direktiva, ki bo v veljavo stopila 20. 5. 2016 in zakaj je tvoj podpis potreben?
1. Nobenega oglaševanja. Torej ne moreš recimo ljudem povedat, da če gredo na alternativo, da bodo lahko končno začel normalno dihat, vonjat in okušat, da ne bodo več imeli jutranjega kašlja... hkrati pa, da si drastično zmanjšajo možnosti za razvoj pljučnega raka. In to vse brez kakega velika truda.
2. Moč nikotina omejena na 20mg. Meni sicer to ni problem, ker uporabljam max 3mg, vendar pa bo za nekatere frišne vejperje, ki uporabljajo kake vape-pene, to premalo. Nekateri bodo raje šli nazaj na smrdljivce.
3. Velikost tankov bo 2ml. Popolnoma brez funkcije. Vse kar bo to naredilo je to, da bomo večkrat morali zadevo nafilati... kar je tečno.
4. Opozorila na e-juicih bodo ista kot na čikih. Uporabnik, ki vidi ista opozorila na obojih sklepa, da je zadeva isto tvegana... kar pa vsi vemo, da temu ni tako. To, kombinirano z prepovedjo oglaševanja je velik minus za vse kadilce, ki skušajo nehat.
5. Režim obveščanja (malce čuden prevod). Torej preden gre nek e-juice na trg mora proizvajalec na komisijo poslati dokumentacijo. Potem se čaka 6 mesecev. Problem je, da nihče ne ve kake informacije naj bi se poslale in kake teste naj bi proizvajalec opravil. Lahko se zgodi, da bodo morali proizvajalci porabiti na tisoče evrov za testiranje vsakega batcha kar pomeni, da si bodo to lahko privoščili samo največji (beri: tobačna industrija). Na drugi strani, da daš smrdljivce na trg je potrebno samo osnovno testiranje (katran, nikotin, co2). Tu lahko samo upamo, da ne bodo potrebna tako draga testiranja, da mali proizvajalci, ki delajo odlične ejuice (beri: LOTJ) propadejo. Kakšna tesitranja bodo potrebna je sicer še v diskusiji.
6. Nobenega puščanja. To se mi zdi še najbolj problematično... tudi za veterane. To "de facto" pomeni slovo od tankov, ki jih poznamo danes in konec rebuildanja. Prostor ostane samo še za (drage) kartuše.