Začetnik kupi elektronsko cigareto in če gre vse po načrtih, mu prehod tudi uspe. Če mu ne uspe, je ponavadi kriva naprava. In kariere je konec. Enako velja za t.i. dvojne uporabnike, t.i. »dual users«, tudi tu se zgodba ponavadi prav hitro konča.
Če pa je prehod uspešen, se novopečeni vejper praviloma prav hitro odloči za nakup naslednje, naprednejše naprave. In tu se evolucija za marsikaterega uporabnika zaključi, saj je večina vejperjev povsem zadovoljnih z uspešnim prehodom in z modom druge generacije. In to je pravzaprav to.
Le za manjši del vejperjev pa se na tej točki evolucija nadaljuje. Nekateri želijo več in več pare. Praviloma se odvadijo tobačnih okusov in začnejo eksperimentirati z različnimi aromami. In začne se večni lov na prijeten all day vape, marsikdo preizkusi kompleksnejše tekočine. In seveda si prej ko slej vsakdo postavi vprašanje: kako pridem do izrazitejšega okusa?
Enostavnega odgovora na to vprašanje žal ni. Na socialnih omrežjih in forumih hitro dobimo na kupe priporočil za ta ali oni uparilec, ali celo za 200+ watno meglo bruhajočo zverino. Tako enostavno žal ni. Seveda obstajajo atomizerji, ki so bolj od drugih naravnani v okus. Popularno so poimenovani aromamizerji. Vendar je okušanje zelo kompleksen proces, ki ni omejen zgolj na eno od osnovnih funkcij jezika, kot bi si kdo laično mislil.
To dokazujejo primeri nekaterih bolnikov, ki so preživeli možgansko kap in zaradi možganske okvare okusov ne zaznavajo več. Paradoksalno pri temu je, da od začetka tega včasih sploh ne opazijo, saj za »zaznavanje« okusa včasih zadostuje zgolj občutek v ustih, ki jasno loči med obliko popcorna in brokolija.
Na okus vplivajo celo hormoni. To ve vsakdo, ki je svojo nosečko ob treh zjutraj zalotil jesti makarone s sladoledom in kumaricami. Ob osmih pa si je za zajtrk pripravila s sirom prepečene haribo medvedke. Iz čisto objektivnih razlogov moški teh težav nimamo.
K vsesplošni zmedenosti pa še naslednji podatek: brez zraka oziroma kisika ne okušamo prav ničesar. Zato pokuševalci vin tako čudno cmokajo in slišno cuzajo tisti mali požirek vina. Če v ustih in žrelu ni zadosti kisika, se tudi okus ne more razviti. Iz tega razloga z močnim prehladom ne boste okusili kaj prida, če pa je nos popolnoma zamašen, pa prav ničesar več. Za dobro okušanje je ključno sodelovanje nosa, žrela in celotne ustne votline, ne zgolj jezika.
Kaj torej pri vejpanju najbolj vpliva na okus? V grobem lahko rečemo, da na okus vplivajo trije faktorji. Prvi je para, drugi je uparilec, ki ga uporabljamo, tretji pa način vejpanja in moč, pri kateri uparjamo.
Sama tekočina na zaznavanje okusa nima velikega vpliva. Proizvajalci se trudijo, da bi imele njihove tekočine kar se da dober in intenziven okus. Zato jih stalno preizkušajo v najrazličnejših uparilcih. Če torej kakšne gotove e-tekočine ne okusimo najbolje, je razlog najverjetneje pri nas ali v opremi, ki jo uporabljamo.
Dejstvo je, da intenzivneje okušamo nove in neznane okuse. Zato moramo pri preizkušanju novih uparilcev obvezno uporabljati dobro poznane tekočine. In nikakor ne smemo preizkušati z mentolovimi ali podobnimi svežimi okusi. Najbolje je uporabiti enostavne okuse, kakšen lahkoten sadni okus ali piškotek je vsekakor primeren.
Na videz najenostavnejšo rešitev za obilico okusa je verjetno preizkusil že malodane vsak DIY vejper, ko je pričel ustvarjati svoje zvarke. Hočem čim več okusa, torej je treba vliti čim več arome. Kdor je to preizkusil ve, da je tako razmišljanje zgrešeno. Veliko namreč ne pomaga prav veliko. Okus potegne na ogabno, tekočina peče in praska po grlu. Okusimo vse mogoče, le tistega ne, kar smo prvotno želeli. Za dober okus visoka koncentracija arom sigurno ni dobra rešitev.
Kateri atomizer nam bo dal najintenzivnejši okus? Odgovor je relativno enostaven. Manjši je tank in krajša je pot pare do ust, več okusa bomo občutili. Obstajajo pa tudi uparilci z večjimi tanki, ki prav tako zagotavljajo dobro izkušnjo. Če so le grelne tuljave zadosti velike. Večja je tuljava, večja je površina žice, več tekočine se upari in več okusa zaznamo. In to je pravzaprav že vsa znanost v vezi s povezavo med atomizerji in okusom.
Pomembno je vedeti, da arome niso odporne na toploto. Splošno je znano, da se vitamini pri kuhanju porazgubijo in da jedi, ki jih predolgo čmažimo, izgubijo okus. Tega se zaveda vsak kuhar in začimbe doda šele pred koncem kuhanja. Podobno velja tudi za arome v e-tekočinah. Pri vejpanju na 140 W ne moremo ravno pričakovati nadvse okusno izkušnjo. Gurmani praviloma vejpajo pod 20 W.
Odločilen je tudi način vejpanja. Pri D2L potegih brbončice nimajo časa okusiti paro, zato okus občutimo šele pri izdihu. Drugače je pri M2L, okus občutimo že takrat, ko usta napolnimo s paro. Je pa pri M2L bolj prisotno praskanje po grlu in je zato zaznavanje okusa manj intenzivno. Na kratko rečeno, gre pri M2L in D2L vejpanju za dve popolnoma različni izkušnji kar se okusa tiče in isto tekočino lahko pri obeh načinih vejpanja okusimo popolnoma drugače.
Tudi konsistenca pare je pomembna. Širok driptip ne pripomore ravno k intenzivnemu okusu. Sicer paro in z njo tudi aromo učinkoviteje dovede, a velike količine pare okusimo šele pri izdihu. Drugače je pri tankem driptipu, ki paro stisne in je zato primernejši za M2L.
Veliko pare seveda prinaša tudi veliko arome. Na tem principu delujejo dripperji. Načeloma jih prožimo na precej visokih watih, ustvarijo velike količine pare in jo neposredno dovajajo v usta. Zato je tudi okus intenzivnejši kot pri tank uparilcih. A pravzaprav gre za precej potratne naprave, intenziven okus lahko dosežemo tudi s precej manjšimi močmi. In dripper ni najbolj primeren za celodnevno uporabo, prav tako kot mod z večimi baterijami ne, že zaradi velikosti in teže.
Na koncu pa še nekaj o vplivu nikotina. Čeprav koncentracija nikotina na okus v osnovi ne vpliva, pravi flavour chaserji uporabljajo tekočine z nizko koncentracijo nikotina. Razlog je t.i. throat hit ali »praskanje po grlu«, ki ga nikotin povzroča in ki deloma zakrije okus. In seveda se želijo ogniti nicflashu, ki bi znal slediti kakšni uživaški chain vape seansi.
Tekst je povzetek članka "Najboljši okus" z http://www.vapers.guru , obogaten z lastnimi izkušnjami
