Nov članek

Vplivi vejpanja na zdravje in morebitne težave,raziskave o e-tekočinah in opremi, mnenja insiderjev in outsiderjev iz sveta e-cig

Nov članek

OdgovorNapisal/-a charly » 27 Nov 2014, 12:17

ZDRUŽENI 2 TEMI - "E-cig 10X bolj škodljive od navadnih cigaret" SLO in ostali mediji 27.11.2014


http://www.24ur.com/specialno/nega_in_zdravje/znanstveniki-elektronske-cigarete-desetkrat-bolj-kancerogene-od-obicajnih.html
Kaj porečete na to?

Opazil je tudi FROSTCOLD - ZDRUŽENA TEMA

http://www.24ur.com/specialno/nega_in_zdravje/znanstveniki-elektronske-cigarete-desetkrat-bolj-kancerogene-od-obicajnih.html

Mislim, da komentarji povejo več kot tale članek.
Še en poizkus tobačnih korporacij v boju proti vejpanju.

pač ne verjamem vsaki kampaniji namenjeni proti boljši alternativi simple as that...
Slika
RANDOM_AVATAR
charly
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 05 Nov 2014, 02:00
Dane zahvale: 2 times
Prejete zahvale: 2 times

OdgovorNapisal/-a Berghaus » 27 Nov 2014, 13:57

Poglej kdo je naročnik raziskave....
Uporabniški avatar
Berghaus
Spreobrnjenec
Spreobrnjenec
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 20 Nov 2014, 02:00
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 8 times

OdgovorNapisal/-a k2b » 27 Nov 2014, 14:27

Tukaj je izvoren članek - 24urdotcom ga je samo prevedel
http://www.nationmultimedia.com/breakingnews/E-cigarettes-have-10-times-carcinogens-Japan-resea-30248656.html

Ne napišejo kateri inštitut s katerimi znanstveniki je analizo naredil - da bi potem lahko kdo vprašal za dejanske analitične podatke testa.

Raziskave znanih oseb/inštitutov/univerz z takimi podatki obstajajo - dr.Farsalinos, dr.Peter Hayak,prof.Riccardo Pelosa - vse zadaj inštituti, univerze...
http://slo-vaper.mojforum.si/slo-vaper-about234.html

http://slo-vaper.mojforum.si/slo-vaper-about226.html

...in nihče ni našel formaldehicov - kar so našli so pač napisali - kot tudi priporočila čemu se izogibati.

Če primerjamo te podatke s podatki "nekih japonskih znanstvenikov" si pač lahko ustvarimo sliko o zadevi.

Ali bi e-cig industrija, sestavljena iz tisočev malih podjetij in posameznikov bila sposobna podkupovanja/lobiranja univerz/inštitutov/zdravnikov z imenom,priimkom ter naslovom - ali to lažje počne neka Big Tobacco multinacionalka?
Odgovori naj si vsak sam - mogoče v razmislek še vabilo k ogledu filma
INSIDER (1999)
http://www.imdb.com/title/tt0140352/?ref_=fn_al_tt_2
kjer se lepo vidi kako Big Tobacco deluje....

Zanima me tudi koliko od novinarjev na RTV SLO, 24ur.com in Planet Siol ki so v zadnjem času pripravili teh nekaj prispevkov o e-cig - je kadilcev in koliko ne :!: :?: :idea:
Slika

Slika
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

OdgovorNapisal/-a charly » 27 Nov 2014, 16:00

k2b napisal/-a:
Če primerjamo te podatke s podatki "nekih japonskih znanstvenikov" si pač lahko ustvarimo sliko o zadevi.

Ali bi e-cig industrija, sestavljena iz tisočev malih podjetij in posameznikov bila sposobna podkupovanja/lobiranja univerz/inštitutov/zdravnikov z imenom,priimkom ter naslovom - ali to lažje počne neka Big Tobacco multinacionalka?
Odgovori naj si vsak sam - mogoče v razmislek še vabilo k ogledu filma
INSIDER (1999)
http://www.imdb.com/title/tt0140352/?ref_=fn_al_tt_2
kjer se lepo vidi kako Big Tobacco deluje....

Zanima me tudi koliko od novinarjev na RTV SLO, 24ur.com in Planet Siol ki so v zadnjem času pripravili teh nekaj prispevkov o e-cig - je kadilcev in koliko ne :!: :?: :idea:


Se povsem strinjam.
Slika
RANDOM_AVATAR
charly
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 05 Nov 2014, 02:00
Dane zahvale: 2 times
Prejete zahvale: 2 times

OdgovorNapisal/-a k2b » 27 Nov 2014, 20:09

dr.Farsalinos odgovarja Japoncem:

http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/188-frm-jp


ZDRUŽENA TEMA

So pa udarili ofenzivo SLO mediji - poleg 24kur je tudi na RTV SLO in Večeru -
dežurni plonkarji press :D :) 8)
http://www.rtvslo.si/zdravje/novice/elektronske-cigarete-imajo-10-krat-vec-rakotvornih-snovi-od-obicajnih/352155

http://nov.vecer.com/clanek/201411276076800


FROSTCOLD - ZDRUŽENA TEMA

svašta hehehe :) Ain't gonna get us tho! :wink:

normalno naši mediji so taki, kar čujejo oziroma dobijo informacije to je res :) pol folk temu pač verjame kar mediji napišejo in pol posledično sledijo sankcije in neki novi zakoni...čez eno leto prepoved...pač tk je naša država..slabo,slabo...
Zadnjič spremenil k2b, dne 28 Nov 2014, 21:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika

Slika
Uporabniški avatar
k2b
Site Admin
Site Admin
 
Prispevkov: 1826
Pridružen: 04 Jan 2014, 02:00
Kraj: Obala
Dane zahvale: 291 times
Prejete zahvale: 390 times

OdgovorNapisal/-a Axis » 27 Nov 2014, 23:39

Hvala za link k2b.

Sporočilo medijem: le čevlje sodi naj kopitar.

Ovce bebave...da ti ne pade na pamet, da bi stvari preveril preden jih objaviš, je "beyond me". To kar je naredil Farsalinos, bi moral pred objavo narediti vsak novinar...kar nekaj nelogičnosti in posploševanj, ki jih je navedel doktor je tudi meni padlo na pamet (preden sem prebral njegov odgovor) pa ravno nisem neki znanstvenik...pa tudi ta japonec ni ravno nek prototip znanstvenika...verjetno znanje ima, vendar glede na njegovo poročilo, zdrave kmečke pameti pa bolj za kakšno zrno...razen, če tega ni naredil namenoma, zaradi samopromocije...sicer pa, če bi jaz bil kateri od novinarjev, ki je objavil ali kopiral članek in če bi imel kanček zdrave pameti, bi se v zemljo pogreznil od sramu...ampak škode, ki jo naredi en tepec ne more popraviti sto pametnih...

Takšna skreganost z logiko, pa naj gre za karkoli, me pa pošteno ziritira...
RANDOM_AVATAR
Axis
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 01 Nov 2014, 02:00
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 0 krat

OdgovorNapisal/-a mateb » 28 Nov 2014, 01:47

Japonci so naredili čisto OK raziskavo. Vse lepo piše in vse je obrazloženo. Podani so podatki, kako se je test delal,... Farsalinos je bil zunanji urednik.

http://www.mdpi.com/1660-4601/11/11/11192/htm

Ne vem od kod medijem, da naj bi na podlagi te raziskave, elektronska cigareta vsebovala 10-krat več rakotvornih snovi. Tega v tej raziskavi nikjer ne piše.

Baje so to Francozi prvi objavili, vsi ostali so pa kopirali ne da bi sploh preverili.

Ne vem, morda se motim, ampak a je sploh dovoljena objava neresničnih informacij?
RANDOM_AVATAR
mateb
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 Jan 2014, 02:00
Dane zahvale: 1 krat
Prejete zahvale: 6 times

OdgovorNapisal/-a Axis » 28 Nov 2014, 02:43

Preberi update Farsalinosa na linku, ki ga je postal k2b. Res je, da v originalni raziskavi nikjer ni podatka ali govora o tej 10-krat večji rakotvornosti.

A po odgovoru Farsalinosa se je Japonec ponovno javil. In ravno update je mene razkuril kar se Japonca tiče. Kar se medijev tiče pa objava nasploh. Je pa res, da pa je vprašanje kako je bilo mnenje medijem posredovano, s strani japoncev. Ker tak odgovor kot so ga dali Farsolinosu v update-u lahko jaz tudi dam. In rečem, tako pač je, če ne verjameš, tvoja stvar. Ampak, kje pa je raziskava?

I immediately contacted Prof. Kunugita to ask the results of their studies. His response was immediate, mentioning the list of published studies from which he got the results.

Ko pa Farsolinos te rezultate objavi, pa se Japonec takoj spet javi:

After my comment, Prof Kunugita contacted me again. He mentioned that the newsmedia reports refer to a recent evaluation of a newer-generation device, in which he found 1600μg formaldehyde per 15 puffs.

A tega raziskava ne omenja in dokler ta podatek, ki je podlaga za senzacionalistično objavo - ne bo podprt z detajli raziskave, gre, po mojem skromnem mnenju za iskanje pozornosti s strani nekega japonskega "raziskovalca"...a nekako se mi zdi, da te raziskave ne bomo videli, ker bi znanstvenik izpadel diletantsko...lahko pa da se motim in japonci niso nič krivi in je kak medij, ker mu je to ustrezalo, ta podatek "potegnil" iz konteksta...bomo videli.
RANDOM_AVATAR
Axis
Vejper
Vejper
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 01 Nov 2014, 02:00
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 0 krat

OdgovorNapisal/-a Berghaus » 28 Nov 2014, 08:45

Se že ve, raziskavo je iz konteksta potegnila Francoska agencija za zdravje, mediji pa viharno copy pastali.
Uporabniški avatar
Berghaus
Spreobrnjenec
Spreobrnjenec
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 20 Nov 2014, 02:00
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 8 times

OdgovorNapisal/-a fortitudo » 28 Nov 2014, 20:00

Na zalost je v svetu znanstvenega raziskovanja (govorim tudi iz cisto osebnih izkusenj) pogosto takole. Ko mediji iz tega ali onega preracunljivega ali senzacionalisticnega razloga pograbijo tvojo "zgodbo" lahko pogosto samo nemocno opazujes, kako potem pred tvojimi ocmi javno malicijo tvoje delo in se v bodoce vsakrsnih stikov z njimi (posebej v kakih ideolosko ali drugace obcutljivih primerih) na dalec izogibas. Kar seveda ni ravno najboljsi attitude za napredek znanosti, ker se na tak nacin raziskovalci (cesar koli ze) zavestno zapiramo za razna obzidja in tako furamo avtarkijo, ki se nikoli ni prinesla nekega napredka ali novega spoznanja.

Kar je posebej problematicno pri tem primeru je dejstvo, da gre za dokaj sveze raziskovalno podrocje, ki ga poleg vseh porodnih problemov gotovo mocno obremenjujeta tudi kapitalski (kdo naroca in placuje te raziskave) in ideoloski vidik (splosna demonizacija kajenja in "sorodnih" razvad). Edino kar je pri vsej zadevi pozitivno je to, da so raziskovalci, ki so ocitno prisli do (nekaterih) deloma nasprotujocih si zakljuckov tudi stopili v stik. To bo verjetno marsikaj razjasnilo, za zacetek vsaj na metodoloskem nivoju. Vsaj to, no, saj je tale obupno diletantski medijski spin v kratkem casu sigurno naredil precej skode.

Upam, da se nisem prevec "zamodrovala".
RANDOM_AVATAR
fortitudo
Spreobrnjenec
Spreobrnjenec
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 10 Jun 2014, 01:00
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 0 krat

OdgovorNapisal/-a fortitudo » 30 Nov 2014, 12:37

Evo, danes imam cas in sem sla se enkrat prebrat raziskavo, pa tudi odgovor. V bistvu se mi zdi cisto kul, da se s kontroliranimi poskusi dozene, kako temperature in drugi dejavniki vplivajo na medsebojne reakcije in kaksne snovi se pri tem sproscajo. Nismo vsi kemiki in fiziki, da bi te stvari razumeli kar naravno. To je lahko dobra orientacija tako za nas, uporabnike naprav in tekocin kot tudi za proizvajalce. V sklepu clanka v bistvu tudi sami avtorji lepo povedo, da bi bilo potrebno te raziskave razsiriti zaradi boljsega razumevanja teh reakcij posledicno pa tudi izboljsanja varnosti oziroma zmanjsanja skodljivosti. Kot ze receno, treba se je povezat, metodolosko uskladit pa naj se raziskuje - v dobro nas vseh. O medijih pa, kot ze receno, nima smisla zgubljati besed. The damage has been done.
RANDOM_AVATAR
fortitudo
Spreobrnjenec
Spreobrnjenec
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 10 Jun 2014, 01:00
Kraj: Ljubljana
Dane zahvale: 0 krat
Prejete zahvale: 0 krat


Vrni se na E-cigareta in zdravje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov